Tip 2 diabetes mellitusu olan ve olmayan bireylerde uyku kalitesinin değerlendirilmesi
Evaluation of sleep quality in individuals with and without type 2 diabetes mellitus
  1. Tez No: 905767
  2. Yazar: MERVE ALBAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLSEREN PAMUK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Amaç: Bu çalışma 18 ve 65 yaş arası Tip 2 diyabeti olan ve olmayan bireylerdeki uyku kalitesini değerlendirmek amacıyla planlanmıştır. Ayrıca uyku kalitesini etkileyen faktörler incelenecektir. Yöntem: Tanımlayıcı nitelikteki çalışmaya, İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği polikliniğine başvuran 18 ve 65 yaş arası 224 katılımcı dahil edildi. Katılımcılara çalışma hakkında bilgi verilip, sözlü ve yazılı onamları alındı. Veri toplama aracı olarak sosyodemografik veriler ve Pittsburg Uyku Kalitesi İndeksi'nden oluşan anket kullanıldı. Etik kurul ve hastane izinleri tamamlandıktan sonra çalışmaya başlandı. Bulgular: Çalışmaya katılanların %60,3'ü kadın, %39,7'si erkekti. Katılımcıların yaş ortalaması 49,93±11,88 idi.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was planned to assess the sleep quality of individuals aged between 18 and 65 years with and without Type 2 Diabetes Mellitus (T2DM). Additionally, factors influencing sleep quality will be analyzed. Methods: This descriptive study included 224 participants aged between 18 and 65 who presented to the Atatürk Training and Research Hospital's Family Medicine clinic affiliated with Izmir Katip Çelebi University. Participants were informed about the study, and both written and verbal informed consents were obtained. A questionnaire, consisting of sociodemographic data and the Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI), was utilized as the data collection instrument. The study commenced after receiving approvals from the ethics committee and hospital administration. Results: Of the participants, 60.3% were female and 39.7% were male. The mean age of the participants was 49.93±11.88 years.