Kartal DR. Lütfi Kırdar Şehir Hastanesi Eğitim Aile Sağlığı merkezlerine başvuran 18-49 yaş kadınların aile planlaması kullanım durumları ve ilişkili faktörlerin incelenmesi
Kartal dr. examination of family planning usage situations and related factors of women aged 18-49 who apply to lütfi Kirdar city Hospital training Family health centers
- Tez No: 905796
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CAN ÖNER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Aile Planlaması, Family Medicine, Family Planning
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Aile planlaması (AP) kişilerin istenmeyen gebeliklerden korunmalarına, bireyin gebelikleri arasındaki sürenin karar verilmesine, istedikleri zaman ve istedikleri sayıda çocuk sahibi olmalarına ve çocuğu olmayan bireylerin çocuk sahibi olmalarına imkan sağlayan bir uygulamadır. Bireylerin aile planlaması yöntemleriyle ilgili bilgi sahibi olması ve aile planlaması yöntemlerine ulaşabilirliği, gebeliği önleyici yöntem kullanım kararlarını ve kullanacakları yöntemi seçmesini de büyük ölçüde etkilemektedir. Aile planlaması yöntemlerine ilişkin kadınların tutumlarının belirlenmesi, bölgede verilecek AP hizmetlerinin planlanmasında ayrıca bu konuda yapılacak eğitim ve danışmanlık hizmetlerinde yol gösterici olabilir. Bu nedenle bu çalışma Kartal Dr. Lütfi Kırdar Şehir Hastanesi Eğitim Aile Sağlığı Merkezine başvuran 18-49 yaş kadınların aile planlaması kullanım durumları ve ilişkili faktörlerin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır.Araştırmamızdaki sonuçlara göre aile planlaması hakkındaki bilgi eksikliği nedeniyle istenmeyen gebelik oranları yüksektir. İstenmeyen gebeliklerin engellenmesi toplumun üreme sağlığı ile ilgili eğitim düzeylerinin yükseltilmesi ve bu yolla modern aile planlaması yöntemlerinin kullanımının artırılması ile sağlanabilir. Aile planlaması koruyucu bir hizmet olup istenmeyen gebelikler ve sağlık durumuna bakılarak anne ve bebekte oluşacak sağlık sorunlarının azaltılmasında en temel role sahiptir. Bu nedenle aile planlaması ve acil kontrasepsiyon hakkındaki farkındalığın arttırılması ve kullanılacak yöntem seçiminde kullanıcının yaşam şekli, eğitim düzeyi, ekonomik durumu, hastalık durumu göz önünde bulundurularak birey için en uygun aile planlaması yöntemi ve danışmanlık hizmeti verilmesi öngörülmüştür.
Özet (Çeviri)
Family planning (FP) is an application that allows individuals to be protected from unwanted pregnancies, to decide the duration between pregnancies, to have children whenever they want and as many times as they want, and to have children without children. Individuals' knowledge about family planning methods and their access to family planning methods also greatly affect their decision to use contraception and the method they will use. Determining women's attitudes towards family planning methods can guide the planning of family planning services to be provided in the region, as well as training and consultancy services to be provided on this subject. Therefore, this study was carried out by Kartal Dr. This study was conducted to determine the family planning use status of women aged 18-49 who applied to Lütfi Kırdar City Hospital Training Family Health Center and related factors.According to the results of our research, unwanted pregnancy rates are high due to lack of knowledge about family planning. Preventing unwanted pregnancies can be achieved by increasing the education level of the society regarding reproductive health and thus increasing the use of modern family planning methods. Family planning is a preventive service and has the most fundamental role in reducing unwanted pregnancies and health problems that may occur in the mother and baby, depending on the health status. For this reason, it is envisaged to raise awareness about family planning and emergency contraception and to provide the most appropriate family planning method and consultancy service for the individual, taking into account the user's lifestyle, education level, economic status and disease status in choosing the method to be used.