Implemantation of ISO 14001 environmental management system in an electonic factory
ISO 14001 çevre yönetim sisteminin bir elektronik fabrikasında kurulması
- Tez No: 90581
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE FİLİBELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çevre Teknolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
II ÖZET Dünyamız, hızla gelişen sanayinin yan etkileri ile doğal dengesini kaybetmeye başlamıştır. Ozon tabakasının incelmesi, küresel ısınma, doğal kaynaklar ve canlı türlerin tükenmesi ve hava kirliliği bunun en çarpıcı örnekleridir. Firmaların çevre performanslarım geliştirmeye başlamaları, çevreye verilen zararı azaltmanın bir yoludur. Çevre Yönetim Sistemleri, örneğin ISO 14001, çevreyle etkileşimlerini verimli olarak yönetmek isteyen firmalar için bir taslak sağlar. ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi' ni bünyesinde kuran ve yöneten firmalar kirlilik önleyici tedbirler almakta ve kirliliği kaynağında kontrol etmektedirler. Bu çalışma ile, teoride bildiğimiz çevre yönetim sistemleri, Vestel Elektronik bünyesinde ISO 14001 standardına uygun olarak kurularak pratiğe geçirilmiş ve bundan sonraki uygulamalar için bir örnek teşkil etmiştir. Tez kapsamında, ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi oluşturulmak üzere Vestel Elektronik' te yapılan çalışmalar özetlenmekte; sistemin kurulma aşamasından itibaren gelişmeler örnekler verilerek detaylı olarak açıklanmaktadır. Bu tez, Vestel Elektronik' teki ISO 14001 Çevre Yönetim sistemi kurma çalışmaları şurasındaki zorluklara dikkat çekmiş ve ISO 9001 ile ISO 14001 yönetim sistemlerinin entegrasyonunu inceleyerek örneklemiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Our Earth has been loosing its natural balance because of the negative effects of industries that has been improving rapidly. Depletion of ozone layer, global warming, consumption of natural resources and biological diversity, and air pollution are the basic examples of these negative effects. Improving the environmental performance of organization is one way of limiting environmental damage. Environmental management systems (EMSs), such as ISO 14001, provide a framework for organizations that wish effectively manage their environmental affairs. Companies implementing and managing an EMS that conforms to the ISO 14001 standard operates by preventing pollution and controlling pollution in source. This study helps bridge the gap between ISO 14001 Environmental Management System theory and business practices through case study at Vestel Electronics. Also this study constitutes a guideline for other studies. In the scope of the thesis, studies for implementation of ISO 14001 Environmental Management System are summarized; improvements from the beginning of implementation works are explained by giving examples at Vestel Electronics. This thesis emphasizes the difficulties during the implementation of environmental management system according to the ISO 14001 standard, and gives an example of integration of ISO 9001 and ISO 14001.