Cemal Reşit Rey'in Andante ve Allegro adlı yapıtının analizi
Analysis of Andante and Allegro of Cemal Reşit Rey
  1. Tez No: 905831
  2. Yazar: BEGÜM ÇALIMLI
  3. Danışmanlar: PROF. PELİN HALKACI AKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Yaylı Çalgılar Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Yapılan yazılı çalışmanın amacı, Cumhuriyet Dönemi Türk bestecisi ve piyanisti Cemal Reşit Rey'in solo keman ve orkestra için yazdığı Andante ve Allegro adlı eserini çalacak olan kemancılara yol göstermektir. Aynı zamanda Cemal Reşit Rey'in kısaca hayatına ve eserlerine de yer verilecek olan bu çalışmada, son olarak eserinin çalınmasında karşılaşılabilecek zorluklar göz önünde bulundurularak, sorunların çözümüne yönelik çalışma yöntemleri önerilecektir. Eserin teknik analizi sonucu çift sesler, akorlar, düzensiz ritmik gruplar gibi çeşitli teknik zorluklar olduğu saptanmıştır. İncelemeler sonucunda bu güç pasajlar için çeşitli çözüm önerileri ve çalışma şekli önerileri yazılmış olup, bu eseri çalacak olan kemancıların daha bilinçli ve kolay bir biçimde zorluklarla başa çıkabilmesini sağlayarak eserin daha iyi yorumlanmasına katkı sağlamak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of the written study is to guide violinists who will play the piece, Andante and Allegro, written by Cemal Reşit Rey, a Turkish composer and pianist of the Republic Era, for solo violin and orchestra. In this study, a brief overview of Cemal Reşit Rey's life and works will also be provided, while taking into account the difficulties that may arise during the performance of the piece, and offering working methods related to left hand and right arm techniques. In the technical analysis of the piece, it was determined that there are some double stops, chords, irregular rhythmic groups, and bow techniques that cover left hand and right arm techniques related to violin playing. As a result of the examinations, various solution suggestions and practice methods have been written for these difficult passages and it is thought that this will contribute to the violinists who will play this piece to cope with difficulties more consciously and easily, and therefore to interpret it better.