Cesar Franck'ın piyano müziği ve prelüd, koral ve füg
Cesar Franck's piano music and prelude, chorale and fugue
- Tez No: 905830
- Danışmanlar: DOÇ. MELİN MOLLA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Piyano Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmanın amacı, 19. yüzyıl Romantik Dönem bestecisi, piyanisti/organisti ve eğitimcisi Cesar Franck'ın solo piyano için yazdığı Prelüd, Koral ve Füg adlı eserin çözümlemesini sunmak ve bu eseri çalacak olan piyanistlere kılavuzluk etmektir. Çalışmanın ilk bölümünde, Cesar Franck'ın hayatı, Barok Dönem org ve klavsen müziğine olan ilgisi ve Romantik Dönem'deki sanatçılarla olan etkileşimlerine dair bilgiler sunulmaktadır. Franck'ın dönüşlü form tekniği, org müziğine dair çalışmaları ve piyano müziğindeki mistisizm anlayışından da bahsedilmektedir. Çalışmanın devamında ise, Prelüd, Koral ve Füg adlı eserin genel analizi ve yapısı incelenerek, bu eseri öğrenme ve yorumlama sürecinde piyanistlere derinlemesine rehberlik edilmesi hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to present an analysis of the work titled Prelude, Chorale and Fugue for solo piano by Cesar Franck, a 19th-century Romantic period composer, pianist/organist, and educator, and to provide guidance to pianists who will perform this piece. In the first part of the study, information is provided about Cesar Franck's life, his interest in Baroque period organ and harpsichord music, and his interactions with artists of the Romantic period. Franck's cyclic form technique, his studies on organ music, and his understanding of mysticism in piano music are also discussed. In the continuation of the study, it is aimed to provide in-depth guidance to pianists in the process of learning and interpreting this piece by examining the general analysis and structure of the work titled Prelude, Chorale and Fugue.