Optimization of solid waste collection system of Antalya
Antalya katı atık toplama sisteminin optimizasyonu
  1. Tez No: 90585
  2. Yazar: SERPİL KARAKOL
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. HİKMET TOPRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
ÖZET Günümüz dünyasının en önemli gündemini oluşturan çevre, dünyada mevcut olan tüm değerleriyle korunması gereken bir bütündür. Doğa sınırsız bir kaynak değildir, kendini yemleme kabiliyeti sınırlıdır. Bozulan ekolojik dengenin yeniden oluşması zor hatta imkansızdır. Bu nedenle çevre koruma-kullanma dengesinin sağlanması ancak toplumların tüm kesimlerinin katılımıyla mümkündür. Yaşadığımız doğal çevreyi kirleten unsurlardan birisi de kentsel katı atıklardır. Hızlı ve çarpık kentleşmenin doğal bir sonucu olarak, özellikle büyük kentlerde, katı atık sorunu hızla artmakta, bu nedenle de katı atıkların etkin, verimli ve düzenli bir şekilde toplanması, taşınması, depolanması ve değerlendirilip zararsız hale getirilmesi zorunludur. Katı atık miktarında, nüfusa ve tüketim alışkanlıklarına bağlı artışların yam sıra, çarpık kentleşme ve sürekli göç sonucunda mevcut çöp alanları kentle iç içe geçmiş, her türlü tehlikeye açık alanlar haline gelmiştir. Bir çok belediye, toplanan katı atıkları düzensiz olarak, boş alanlara atmaktadırlar. Bunun sonucunda; verimli tanm arazilerinin yok olması, yer altı sularının kirlenmesi gibi problemler meydana gelmektedir. Ayrıca, bu bertaraf metodu insan sağlığım ciddi boyutlarda tehdit etmektedir. Katı atık sorunu; katı atık toplama-taşıma ve katı atık bertarafi olmak üzere iki bölüm olarak ele alınmalıdır. İki bölümde de; çevre ve insan sağlığı yam sıra ekonomik değerler de dikkate alınmalıdır.Katı atık toplama-taşuna ve bertaraf işleminden önce, kaynağında ayrı toplama sistemi gözönünde bulundurulmalıdır. Bu sistemin uygulanması ile, bertaraf ünitesine gelecek olan katı atık miktarı ve toplama-taşıma ve bertaraf maliyeti azalacaktır. Bu çalışmada amaç; Antalya katı atık toplama-taşıma optimizasyonudur. Toplama-taşıma işlemi, iki bölümde değerlendirilmiştir. Birinci bölümde; toplama işlemi ve direk bertaraf ünitesine taşıma işlemi; ikinci bölümde ise; toplama ve transfer istasyonlarına taşıma işlemi, transfer istasyonlarından bertaraf ünitelerine taşıma işlemi değerlendirilmiştir. Bu çalışmada; Antalya'da halen kullanılmakta olan mevcut çöp sahası ve mevcut katı atık toplama-taşuna sistemi araştırılmış; bununla birlikte, Muratpaşa, Kepez ve Konyaaltı Belediyeleri için optimum katı atık toplama-taşuna sistemi, ekonomik değerler de göz önünde bulundurularak araştırılmıştır. Ayrıca, Varsak'ta kurulması planlanan yeni çöp döküm alanı için de varsayımlar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Environment which constitutes the most important agenda of the world must be protected with all values exist in the world. Nature is not a limitless source, its ability of renew itself is limited. Forming again of ecological balance is difficult and also impossible. For this reason; providing of environment protection-using balance is possible with participating of communities. One of the factors which pollute natural environment is urban solid wastes. Solid waste problem increases rapidly as a result of rapid and crooked urbanization. For this reason, solid wastes must be collected, transported and stored as active, productive and systematic and must be made harmless. Amount of solid waste increases according to population and consumption habits, besides, existing dumping areas have been dangerous and have connected with city. Solid wastes collected are sent away empty fields as unsystematic in many municipalities. As a result; problems disappearing of productive agriculture fields and pollution of groundwater occur. Besides, this disposal method used affects health of people seriously. Problem of solid waste must be examined in two sections as procedure of solid waste collection and transportation and removal of solid waste. In both two sections, economic values must take into consideration with environment and human health. Waste collection separately system in it's source has to be considered before operation of collection, transportation and removal. Amount of solid waste whichwill be brought to removed unit and also cost of collection, transportation and removal of solid wastes will reduce with applying this system. The aim of this study; optimization of collection and transportation solid waste of Antalya. Operation of collection and transportation has been evaluated in two sections. First section is collection and transportation from regions straight to removed units and second section is collection and transportation from regions to transfer stations and transportation from transfer stations to removed units. In this research; existing dumping area still used in Antalya and existing solid waste collection-transportation system have been examined, however, optimum collection-transportation system for Muratpaşa, Kepez, Konyaaltı sub-municipalities has been researched also taking into consideration the economy. Besides, assumptions for usage state of new dumping area planning to set in Varsak have been done.