Öğretmenlerin özyeterlik algılarının, mesleki inanç ve psikolojik sağlamlık üzerindeki etkisinin incelenmesi
Examining the effect of teachers' self-efficacy perceptions on professional belief and psychological resilience
  1. Tez No: 905857
  2. Yazar: HAKAN DOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KAAN GÜNEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışmada öğretmenlerin öz yeterlik algılarının, mesleki inanç ve psikolojik sağlamlıkları yönündeki etkilerinin değerlendirilmesi hedeflenmiştir. Çalışmada kullanılan terimlerin açıklanması ve okuyucuya sunulabilmesi adına literatür taraması tekniğinden faydalanılmıştır. Çalışma içerisinde değerlendirilen ve hakkında bilgi verilen terimler yönünde meydana getirilen araştırmalar da çalışma içerisinde okuyucuya sunulmuştur. Çalışma sonucunda sağlanan bilgilerden hareketle çalışma yönünde destek sağlaması adına önerilerde bulunulmuştur. Çalışma yoluyla öğretmenlerin yaşam standartları ve genel şekilde karakteristik yapıları yönünde de farkındalık sağlanması ve bu yönde çözüm önerilerine ve var durumlara dikkat çekerek sonuçlara daha etkin şekilde varılabilmesi hedeflenmiştir. Çalışma temel olarak beş bölümden meydana gelmiştir. İlk bölümde çalışmanın amacı, üzerinde durulan problemin durumu, çalışmanın hedefleri önemi ve sınırlılıkları bulunurken, ikinci bölümde öz yeterlik algısı, öğretmenlerde öz yeterlik algısı, mesleki inanç, öğretmenlerde mesleki inanç, psikolojik sağlamlık, öğretmenlerde psikolojik sağlamlık gibi terim ve hususlar okuyucuya sunulmuştur. Üçüncü bölümde araştırma modeli, elde edilen verilerin değerlendirilmesi, çalışmanın örneklem ve evreni açıklanırken, dördüncü bölüm içerisinde elde edilen bulgular okuyucuya sunulmuş, beşinci bölümde ise çalışmadan elde edilen sonuçlar ve elde edilen sonuçlar kapsamındaki öneriler okuyucuya sunulmuştur. Öz yeterlik algıları, mesleki inanç ve psikolojik sağlamlık birbirinden bağımsız gibi görünen ifadeler olurken, birbirlerine olan büyük etkilerine dikkat çekilmeye çaba gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to evaluate the effects of teachers' self-efficacy perceptions on their professional beliefs and psychological resilience. Literature review technique was utilised in order to explain the terms used in the study and to present them to the reader. The researches in the direction of the terms evaluated and given information about in the study were also presented to the reader in the study. Based on the information provided as a result of the study, suggestions were made to provide support for the study. Through the study, it is aimed to provide awareness in the direction of teachers' living standards and characteristic structures in general, and to reach conclusions more effectively by drawing attention to the solution suggestions and existing situations in this direction. The study basically consisted of five sections. In the first chapter, the purpose of the study, the status of the problem, the objectives, importance and limitations of the study are presented, while in the second chapter, terms and issues such as self-efficacy perception, self-efficacy perception in teachers, professional belief, professional belief in teachers, psychological resilience, psychological resilience in teachers are presented to the reader. In the third section, the research model, the evaluation of the data obtained, the sample and the population of the study are explained, the findings obtained in the fourth section are presented to the reader, and in the fifth section, the results obtained from the study and the suggestions within the scope of the results obtained are presented to the reader. While self-efficacy perceptions, professional beliefs and psychological resilience are expressions that seem to be independent of each other, it has been endeavoured to draw attention to their great effects on each other.