Bazı çıkış sonrası herbisitlerin yabancı otlara ve enginara (Cynara scolymus L.) etkileri
Effects of some post-emergence herbicides on weeds and globe artichoke (Cynara scolymus L.)
- Tez No: 905858
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİLİZ ERBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Amaç: Yurtdışında enginar alanlarında ruhsatlı bazı çıkış sonrası herbisitlerin ülkemiz enginar alanlarında yabancı otların mücadelesinde kullanılabilirliğini ve enginar üzerindeki ekilerini değerlendirmek. Materyal ve Yöntem: 2022-2024 yılları arasında iki yıl yürütülen tarla çalışmalarında çıkış sonrası herbisitlerin (aclonifen, clethodim, clopyralid, cycloxydim, halosulfuron methyl ve pendimethalin) ve iki kez çapalama işleminin yabancı otların yoğunluğu, kaplama alanı, yaş ve kuru ağırlıkları ile enginar bitkisindeki fitotoksisitesi, verim parametreleri ile verime olan etkileri incelenmiştir. Bulgular: Tarla çalışmalarında kullanılan herbisitlerden aclonifenin her iki tekrarda da belirli bir döneme kadar, clopyralid uygulamasının ise denemenin ikinci tekrarında sezon sonuna kadar enginarda fitotoksisite yaptığı gözlemlenmiştir. Pendimethalin ve aclonifen uygulamasının yabancı ot kontrolünde iyi sonuç verdiği ve pendimethalin uygulamasının verimi artırıcı özellikte olduğu tespit edilmiş ve alınan verim değerlerini yabancı otlu kontrol uygulamasına kıyasla 1,5-2 kat arasında artış gösterdiği saptanmıştır. Sonuçlar: Enginarda tek sefer yapılan çıkış sonrası herbisit uygulamalarının yabancı ot yoğunluğu üzerinde belirli süre etki gösterdiği ve verim üzerinde olumlu farklar yarattığI görülmesine rağmen, vejetasyon süresinin uzun olmasından dolayı birden fazla uygulama ya da çıkış öncesi ve sonrası ilaçlamaların beraber yapılması gerekliliği ortaya çıkmıştır. Pendimethalin uygulamasının yapılan uygulamalar arasında en iyi sonucu ortaya koyduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: To evaluate the usability of some post-emergence herbicides registered in artichoke fields abroad in controlling weeds in our country's artichoke fields and their effects on artichoke. Material and Methods: In two years of field studies carried out between 2022 and 2024, the effects of post-emergence herbicides (aclonifene, clethodim, clopyralid, cycloxydim, halosulfuron methyl and pendimethalin) and two hoeing operations on weed density, coverage area, fresh and dry weights, phytotoxicity on artichoke plants, yield parameters and yield were investigated. Results: Among the herbicides used in field studies, aclonifen was observed to cause phytotoxicity on artichokes up to a certain period in both replicates, while clopyralid application was observed to cause phytotoxicity in the second replicate of the experiment until the end of the season. It was determined that pendimethalin and aclonifen applications gave good results in weed control and pendimethalin application had a yield-increasing feature, and the obtained yield values increased by 1.5-2 times compared to control. Conclusion: Although it was observed that single post-emergence herbicide applications in artichoke had a certain effect on weed density and created positive differences in yield, due to the long vegetation period, it became necessary to apply more than one application or to apply pre-emergence and post-emergence spraying together. It was determined that pendimethalin application gave the best result among the applications.