Ön yazılım dizayn toplantılarındaki takım çalışmaları için bir yazılım destek aracı
A Tool for supporting teamwork in early software design meetings
  1. Tez No: 90587
  2. Yazar: GAMZE SARMAŞIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALP KUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
ÖZET Yazılım geliştirmek, bir grup bireyin etkin bir takım olarak çalışmasını gerektiren karmaşık bir aktivitedir. Araştırmalar, etkin takım performansına bireylerin bağımsız olarak çalışmasıyla ulaşılabileceğini göstermiştir. Bununla beraber, etkinliği sağlamak, yatırımı ve kendini adamayı gerektiren, emek isteyen bir iştir. Biz, bu tezin ikinci bölümünde, etkin takımları diğer tüm takımlardan ayıran özellikleri araştırdık. Bu özellikleri gerçek yazılım takımlarında gözlemlemek için, Microsoft şirketini uygulama çalışması olarak aldık ve Microsoft takımlarını bizim tanımladığımız özelliliklere göre analiz ettik. Bu çalışmanın üçüncü bölümünde, bazı takımların etkin çalışmalarına rağmen neden başarısız olduklarını araştırdık. Üyeler arası beklentilerdeki çatışmaların, belirlenmemiş rollerin ve vaatlerin, takımın etkinliğini düşüren birincil etken olduğunu gözlemledik. Bu zorluklan aşmak ve etkin takımlar kurmak için bir kaç yaklaşım önerilmektedir. Takım dizayn yöntemleri diye adlandırılan bu yaklaşımlar genellikle takımlarca uyarlanabilen bilgiyi ve aynı zamanda bu bilginin nasıl uygulanacağı konusundaki önerileri içerirler. Farklı takım dizayn yöntemlerinin önerdikleri aktiviteleri ve yazılım takımları üzerindeki gözlemlerimizi temel alan, etkin takım fonksiyonlarını destekleyecek çeşitli mekanizmaları araştırdık. Yazılım geliştirmenin farklı alanlarını destekleyen, bütün araçlar CASE araçları, proje yönetim araçları, iş akışı yönetim araçiarı yerinde kullanıldığında, takımın kendi bilgi yapısını tanımlamasını ve daha sonra bu yapıya uygun çalışmasını sağlar. A.ncak yazılım takımlarının ana akfivitesi olan dizayn toplantıları bu araçların hiçbiri tarafından desteklenmez. Dizayn toplantıları sırasında takım elemanları, gereksinimleri, proje planını tartışırlar ve çözümler geliştirirler. Takım belleğinin kurulması ve etkin iletişimin desteklenmesi için bu aşamalarda alınan kararlar kaydedilmeli ve veriler uygun araçlarla gelişim döngüsüne aktarılmalıdır. Biz bu tezde, yazılım takımlarının, proje toplantılarmdaki bilgileri girebilmeleri ve ön dizayn yapabilmeleri için geliştirdiğimiz yazılım destek aracını tanıttık.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Software development is a complex activity that requires a group of individuals working effectively as a team. Studies have shown that the performance of effective teams can exceed that of individuals acting independently. However achieving effectiveness is a challenging task that needs the investment and commitment. In the second chapter of this study, we investigate the characteristics that differentiate effective teams from all others. To observe these characteristics within real software teams, we have chosen Microsoft company as a case study and analyzed Microsoft teams with respect to the characteristics that we define. In the third chapter of this thesis, we also investigated why some teams fail to perform effectively. We have observed that conflicts among team members' expectations, undefined roles and commitments are the primary factors that reduce effectiveness of teams. Several approaches have been suggested to overcome these difficulties and building effective teams. These approaches, called team design methodologies, generally include an information structure that can be adapted by the teams as well as a set of CTuidelines on how to aonlv this information structure. Based on the activities suggested by different team design methodologies as well as on our observations on software teams we have investigated the various mechanisms that would support effective team functioning. All of the tools as CASE tools, project management tools, workflow management tools provide assistance to different aspects of software development when used appropriately will help a team to define its own information structure and then operate with respect to this structure. However, a major activity of software teams, design meetings, is not addressed by any of these tools. During design meetings team members discuss the requirements, project plan and develop solutions. In order to support building of a team memory and effective communication the decisions made during these sessions should be recorded and data should be passed to appropriate tools within the development cycle. In this thesis, we introduce a software support tool we developed for a team of software program developers so that can enter information from each workshop meeting and develop early project design.