Ayvalık tarihi kent merkezinde kentsel yenileme projesi
The urban renewal project in historical town centre of Ayvalık
- Tez No: 90588
- Danışmanlar: PROF. DR. TAYFUN TANER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kentsel Tasarım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET Ayvalık Ege bölgesinin mimari açıdan en iyi korunmuş yerleşimlerinden birisidir. Tarihi geçmişi ve iyi korunmuş yapılan ile turistik açıdan büyük potansiyele sahiptir. Fakat bu potansiyel çeşitli nedenlerden dolayı değerlendirilememektedir. Proje alanı, yerleşim içinde merkezi konuma sahip olmasma rağmen ekonomik ve sosyal açıdan verimli olarak kullanılamamaktadır. Bu alanın seçilmesindeki ana neden budur. Yapılan bu yenileme projesi ile seçilen bu alana yeni bir kullanım kazandırılmak amaçlanmıştır. Sosyal ve ekonomik faaliyetlere ağırlıklı olarak yer verilmiş ve Ayvalığ'ın turistik açıdan gelişmesine bir katkıda bulunulması amaçlanmıştır. Ayvalık is one of the well protected settlements acording to architecture in Aegean region. İt have got big tourism potential with its historical pass and historical buildings. But this potantial can not utilized becouse of different reasons. The defined project area cannot used acording to social and economical potantial in spite of central location in Ayvalık. The main reason of choice of this area is this. To bring a new usage in this area is aimed with this project.
Özet (Çeviri)