Gemi 4.0 ve deniz ulaştırmasındaki başarısını etkileyen faktörlerin değerlendirilmesi
Ship 4.0 and evaluation of success factors on maritime transportation
  1. Tez No: 905873
  2. Yazar: MEHMET DERİCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT YORULMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Denizcilik, Ulaşım, İşletme, Marine, Transportation, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Deniz yolu ulaştırmasında gemilerin teknolojik gelişmelerle geldiği seviyeyi tanımlayan Gemi 4.0 ile gemilerin otonom ve yapay zekânın kontrolünde insansız seyir yapabilen kabiliyetlere sahip olduğu bir süreç tasarlanmaktadır. Bu tezde gemilerin geçirmekte olduğu köklü evrimi tanımlayan Gemi 4.0'ın başarısını etkileyen faktörler belirlenerek, önem düzeyleri tespit edilmiş ve söz konusu bu başarı faktörlerine göre de gemi tipi alternatifleri önceliklendirilmiştir. Bu tezde Gemi 4.0'ın başarılmasına etki eden faktörler literatür araştırması ve uzman görüşlerine dayanılarak 6 ana, 20 alt kriter olarak belirlendikten sonra, 12 karar vericiye uygulanan anket ile elde edilen veriler, Bulanık Analitik Hiyerarşi Prosesi (BAHP) yöntemi kullanılarak analiz edilmiş ve faktör ağırlıkları hesaplanmıştır. En fazla ağırlığa sahip faktörün“siber güvenlik”ve en aza ağırlığa sahip faktörün ise“dışsal faktörler”olduğu tespit edilmiştir. Ağırlıkları belirlenmiş olan başarı faktörlerine göre en uygun gemi tipi alternatifinin tespiti ise Bulanık VIKOR (BVIKOR) yöntemi ile yapılmıştır. Gemi 4.0'ın başarılmasında, gemi tipi alternatifleri arasından en iyi alternatifin“konteyner gemileri”olduğu ortaya çıkmıştır. Bu tez çalışması ile elde edilen bulgulardan yola çıkarak Gemi 4.0 sürecinin başarılmasında gemi işletmelerinin doğru stratejileri belirlemelerine katkıda bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
With Ship 4.0, which defines the technological level of ships in maritime transportation, a process is being designed in which ships have autonomous and unmanned navigation capabilities under the control of artificial intelligence. In this thesis, the factors affecting the success of Ship 4.0, which defines the radical evolution that ships are going through, are determined, their weights are revealed, and the importance levels of success factors according to ship type alternatives are determined. The thesis aims to contribute to maritime businesses in determining the right strategies in the success of the Ship 4.0 process. In this thesis, the factors affecting the achievement of Gemi 4.0 were determined as 6 main and 20 sub-criteria by conducting a literature research, and the data obtained through the survey applied to 12 decision makers were analyzed using the Fuzzy Analytical Hierarchy Process (FAHP) method and factor weights were revealed. It was determined that the factor with the highest weight was“cyber security”. The determination of the importance of the weighted success factors according to ship type alternatives was made with the Fuzzy VIKOR (FVIKOR) method. In achieving Ship 4.0, it has been revealed that the best alternative among ship type alternatives is“container ships”.