Örgütsel kronizmin örgütsel dayanıklılık üzerine etkisi; lojistik sektöründe bir araştırma
The effect of organizational cronism on organizational resilience; a research in the logistics industry
  1. Tez No: 905872
  2. Yazar: SEHER SEVGİ ULUTAŞ BERK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖNÜL KAYA ÖZBAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: 11111, 12345
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmanın amacı, örgütsel kronizmin örgütsel dayanıklılık üzerine etkilerini tespit etmektir. Araştırma kapsamında öncelikle kapsamlı bir literatür taraması yapılmış, bu kavramlarla ilgili mevcut bilgiler ve teorik çerçeve ortaya konmuştur. Daha sonra, araştırmanın nicel veriler kısmına geçilmiş ve Örgütsel Kronizm Ölçeği ile Örgütsel Dayanıklılık Ölçeği kullanılarak katılımcılardan veriler toplanmıştır. Çalışmanın nicel aşamasının evren ve örneklemini Kocaeli ili Lojistik sektöründe faaliyet gösteren firmalarda çalışan 112 katılımcı oluşturmaktadır. Yapılan analiz kapsamında toplanan veriler SPSS istatistik programı ile analiz edilerek, incelenen veriler Cronbach's Alpha analizi, Faktör Analizi, Korelasyon ve Regresyon Analizlerine tabi tutulmuştur. Araştırmanın sonuçları, örgütsel kronizmin örgütsel dayanıklılığı anlamlı ne negatif olarak etkilediği yönünde olmuştur. Örgütsel kronizmin boyutlarının, örgütsel dayanıklılık ve boyutlarını negatif yönlü etkileyeceği öngörülerek oluşturulan hipotezlerin nicel veriler sonucunda desteklendiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the effects of organizational cronyism on organizational resilience. Within the scope of the research, first of all, a detailed literature review was carried out and data on opening chronism and durability parameters were collected. Then, the quantitative data part of the research was carried out and data was collected with the Organizational Cronyism Scale and Organizational Resilience Scale. The population and sample of the quantitative phase of the study consists of 112 participants working in companies operating in the Logistics sector in Kocaeli province. The data collected within the scope of the analysis was analyzed with the SPSS statistical program and the examined data were subjected to Cronbach's Alpha analysis, Factor Analysis, Correlation and Regression Analyzes. The results of the research were that organizational cronyism affected organizational resilience neither significantly nor negatively. It has been seen that the hypotheses created by predicting that the dimensions of organizational cronyism will negatively affect organizational resilience and its dimensions are supported as a result of qualitative research and quantitative data.