Okul yöneticilerinin kaynaştırma eğitimine ilişkin tutumları ile okulların bütünleştirme uygulamalarına yönelik yeterliliğinin ilişkisi
The relationship between school administrators' attitudes towards mainstreaming education and schools' competence towards inclusion practices
  1. Tez No: 905900
  2. Yazar: İBRAHİM KARAGÖZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUĞBA SİVRİKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Zihin Engelliler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu araştırmanın genel amacı okul yöneticilerinin kaynaştırma eğitimine ilişkin tutumları ile okulların bütünleştirme uygulamalarına yönelik yeterliliğinin ilişkisinin belirlenmesidir. Bu amaca yönelik olarak yapılan çalışma, betimsel araştırma modellerinden ilişkisel tarama modeli ile desenlemiştir. Araştırmanın çalışma grubunu, Bolu ve Düzce illerinde görev yapan ve kaynaştırma programı yürüten 101 okul yöneticisi oluşturmuştur. Araştırmanın verileri Kaynaştırma Eğitimi ile ilgili Düşünce, Tutum, Endişe Ölçeği ve Okulların Bütünleştirme Uygulamalarına Yönelik Yeterlilik Ölçeği ve Genel Bilgi Formu ile toplanmıştır. Verilerin analizinde Mann Whitney U testi ve Spearman Brown sıra farkları korelasyon tekniği kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda, okul yöneticilerinin kaynaştırma eğitimine yönelik olumlu düşünce ve tutumları ile endişelerinin orta düzeyde olduğu, okul yöneticilerinin görev yaptıkları okulların bütünleştirme uygulamalarına yönelik genel yeterliğinin yüksek olduğu, okulların bütünleştirme uygulamalarına yönelik yeterliliği arttıkça, okul yöneticilerinin kaynaştırma eğitimi konusundaki endişelerinin azaldığı, okul yöneticilerinin kaynaştırma eğitimine yönelik endişelerinin lisans veya lisansüstü düzeyde özel eğitim ve kaynaştırma ile ilgili bir ders alma ve özel eğitim ve kaynaştırma ile ilgili bir hizmet içi eğitim alma durumlarına göre durumlarına göre anlamlı farklılık gösterdiği, okulların bütünleştirme uygulamalarındaki yeterliliklerinin çeşitli değişkenlere göre değiştiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The general aim of this research is to determine the relationship between school administrators' attitudes towards inclusive education and the adequacy of schools' implementation of inclusive practices. The study, conducted for this purpose, was designed using the relational survey model, one of the descriptive research models. The study group of the research consists of 101 school administrators who are implementing inclusive programs and were determined using convenience sampling methods in the provinces of Bolu and Düzce. Data for the research were collected using the Sentiments, Attitudes, and Concerns about Inclusive Education Scale, Competence Scale for Inclusıve Educatıon Practıces of Schools, and a General Information Form. Mann Whitney U test and Spearman Brown rank correlation technique were used for data analysis. As a result of the research, it was found that school administrators' attitudes towards inclusive education are moderately positive, and their concerns are at a moderate level. It was also found that the overall adequacy of schools' implementation of inclusive practices is high. Furthermore, as the adequacy of schools' implementation of inclusive practices increases, school administrators' concerns about inclusive education decrease. It was determined that school administrators' concerns about inclusive education vary significantly depending on whether they have taken undergraduate or graduate courses related to special education and inclusion, as well as whether they have received in-service training related to special education and inclusion. Additionally, the adequacy of schools' implementation of inclusive practices varies according to various variables.