Ortaokul öğretmenlerinin iş yaşam kalitesi ile iş doyumu düzeyleri arasındaki ilişki
The relationship between secondary school teachers' quality of work life and job satisfaction levels
  1. Tez No: 905907
  2. Yazar: MERAL YAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİH PAŞA MEMİŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
İş yaşam kalitesi, çalışanların çalışma ortamı ve şartları ile işyerinden sağlanan hizmetlerin memnuniyet düzeyindeki algılarını ifade etmektedir. İş doyumu ise çalıştığı ortamda hissettiği olumlu duygular sonucu işinden duyduğu mutluluğudur. Bu araştırma, ortaokullarda görev yapan öğretmenlerin iş yaşam kalitesi ile iş doyum düzeyleri arasındaki ilişkiyi tespit etmek ve demografik özelliklerinin farklılıklarını incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma evreni 2023-2024 eğitim-öğretim yılı Bolu ili merkez ilçesinde bulunan kamuya ait ortaokullarda görev yapan 792 öğretmenden oluşmaktadır. Araştırma uygun örnekleme yöntemi kullanılarak, 12 farklı ortaokulda görev yapan 278 ortaokul öğretmeni ile gerçekleştirilmiştir. Nicel bir araştırma olup ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Veri toplamak amacıyla 6 boyuttan oluşan İş Yaşam Kalitesi Ölçeği ve 2 boyuttan oluşan Minnesota İş Doyum Ölçeği kullanılmıştır. Veriler bağımsız değişkenlerde normal dağılım göstermediği için Mann Whitney U Testi, Kruskal Wallis H Testi ile analiz edilmiştir. Korelasyon analizleri ise ölçeklerin geneli normal dağılım sağladığından Pearson testi ile analiz edilmiştir. Verilerin analizi sonucunda iş yaşam kalitesi ve iş doyumu düzeylerinin yüksek olduğu tespit edilmiştir. İş yaşam kalitesinde cinsiyete göre anlamlı farklılıklar tespit edilirken, medeni durum, eğitim düzeyi ve mesleki kıdeme göre anlamlı farklılıklar tespit edilememiştir. İş doyumunda ise cinsiyet, medeni durum, eğitim düzeyi ve mesleki kıdeme ilişkin anlamlı bir farklılık tespit edilememiştir. Öğretmenlerin iş yaşam kalitesi ile iş doyum düzeyleri arasında yüksek düzeyde, pozitif yönlü, anlamlı bir ilişki bulunduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Quality of work life refers to the perceptions of employees in the working place, conditions and the level of satisfaction with the services provided from the workplace. Job satisfaction is the happiness of his job as a result of the positive emotions he feels in the working place. This study was conducted to determine the relationship between the quality of work life and job satisfaction levels of teachers working in secondary schools and to examine the differences in demographic characteristics. The research population consists of 792 teachers working in public secondary schools in the central district of Bolu province in the 2023-2024 academic year. The research was carried out with 278 secondary school teachers working in 12 secondary schools using the appropriate sampling method. This thesis designed as quantitative research. Correlational survey model was used. In order to collect data, the job quality of life scale consisting of 6 dimensions and the Minnesota job satisfaction scale consisting of 2 dimensions were used. Since the data didn't show normal distribution in the independent variables, they were analyzed with the Mann Whitney U Test and the Kruskal Wallis H Test. Correlation analyses were analysed by Pearson test sice the overall scales provided normal distribution. As a result of the analysis of the data, it was determined that the quality of work life and job satisfaction levels were high. While significant differences were found in the quality of work life according to gender, no significant differences were found according to marital status, education level and professional seniority. There was no significant difference in job satisfaction regarding gender, marital status, education level and professional seniority. It has been determined that there is a high level, positive and significant relationship between teachers' quality of work life and job satisfaction levels.