Okul öncesi öğretmenlerinin eğitim inançları ile kullandıkları öğretim yöntemleri ve kullanma imkanları arasındaki ilişki
The relationship between preschool teachers' educational beliefs and teaching methods they base and the opportunities to use them
- Tez No: 905906
- Danışmanlar: PROF. DR. FARUK ÖZTÜRK, DOÇ. DR. CEREN MUTLUER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu araştırma, okul öncesi öğretmenlerinin eğitim inancı olarak literatürde ele alınan genelde de onların eğitim olgusuna yönelik yaklaşımları, eğitim kavramına dönük algıları ve bu çerçevede oluştuğunu varsaydığımız öğretim sürecindeki yaklaşımları ve bu süreçte tercih ettikleri öğretim yöntemleri ve bu yöntemleri kullanma imkanları arasındaki ilişkiyi belirlemeye dayalı olup karma araştırma yöntemiyle yapılan betimsel bir araştırmadır. Çalışma 2022–2023 eğitim-öğretim yılında Bolu ili merkez ilçesindeki okul öncesi kurumlarında görev yapan 123 okul öncesi öğretmeninin katılımı ile yürütülmüştür. Araştırmanın nicel bölümünde“Yılmaz vd. (2011)”tarafından geliştirilen“Eğitim İnançları Ölçeği”; nitel bölümünde ise araştırmacı tarafından geliştirilen yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Bulunan veriler analiz edilerek okul öncesi öğretmenlerinin eğitim felsefesi yönelimleri ve eğitim inançlarına yakınlığı saptanmıştır. Bu yönelimlerin MEB Okul Öncesi Programının dayandığı eğitim felsefesi ile uyumu incelenmiş ardından uygulamalarında kulladıkları öğretim yöntemleri ve bu yöntemleri kullanma imkanları gibi değişkenlere göre karşılaştırmalar yapılmıştır. Tespit edilen bulgular hakkında çeşitli görüşmeler yapılarak sonuçlar derinleştirilmiştir. Araştırma sonucunda eğitimcilere, araştırmacılara ve programcılara çeşitli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This research is a mixed and descriptive study based on determining the relationship between preschool teachers' educational beliefs, which are generelly discussed in the literature as their approaches to the phenomenon of education, their perceptions of the concept of education and their approaches to the teaching process, which we assume to occur with in this framework and the teaching methods they prefer in this process and opportunities to use these methods. This study carried out in 2022-2023 Academic year with the participation of 123 pre-school teachers working in central parts of Bolu. In the quantitative part of the research,“Educational Beliefs Scale”developed by“Yılmaz vd. (2011)”; In the qualitative part, a semi-structured interview form developed by the researcher was used. By analyzing the data, the educational philosophy orientations of pre-school teachers and their closeness to educational beliefs were identified. The compatibility of these orientations with the educational philosophy on which the MEB Pre-school Program is based was examined, and then comparisons were made according to variables such as the teaching methods they use in their practices and the opportunities to use these methods. The results were amplified by conducting various interviews about the findings. As a result of the research, several suggestions were made to educators, researchers and programmers.