Tip 2 diyabetli bireylerde beslenme bilgi düzeyininsağlıklı beslenme tutumuna ve obeziteye etkisinindeğerlendirilmesi
The level of nutritional knowledge in individuals with type 2 diabetes the effect of healthy eating attitude and obesityevaluation of
  1. Tez No: 905941
  2. Yazar: EBRAR KESKİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GAMZE ŞANLI AK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Tip 2 diyabetin en önemli risk faktörleri obezite ve sağlıksız beslenmedir. Tip 2 diyabet risk faktörlerinin önlenebilmesi ve prevalansının düşürülmesi için sağlıklı beslenme tutumunun kazanılması elzemdir. Sağlıklı beslenme tutumunun kazanılmasında ise beslenme bilgi düzeyi etkin rol oynar çünkü bilgi düzeyi beslenme davranışını etkiler. Bu araştırmanın amacı ise, Tip 2 diyabetli bireylerde beslenme bilgi düzeyinin sağlıklı beslenme davranışı ve obezite üzerindeki etkisinin değerlendirilmesidir. Bu araştırma evrenini Türkiye'de Tip 2 diyabet tanısı almış yetişkin bireyler oluşturmaktadır. 194 erkek ve 190 kadın olmak üzere toplamda 384 yetişkin gönüllü birey katılım sağlamıştır. Çalışma kapsamında katılımcılara demografik bilgilerinin, genel hastalık bilgilerinin, öğün tüketim sıklıklarının ve antropometrik ölçümlerinin sorgulandığı anket, Beslenme Bilgi Ölçeği (BBÖ) ve Sağlıklı Beslenmeye İlişkin Tutum Ölçeği (SBİTÖ) online form yolu ile katılımcılara uygulanmıştır. Çalışma bulguları değerlendirildiğinde; katılımcıların %88,3'ü aşırı kilolu veya obezdi. Tip 2 diyabetli katılımcıların SBİTÖ toplam skor ortalaması 59,88 puan olarak orta düzeyde bulunmuştur ve BBÖ toplam skor ortalaması ise 77,08 puan olarak düşük bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The most important risk factors for type 2 diabetes are obesity and unhealthy diet. It is essential to acquire a healthy eating attitude in order to prevent type 2 diabetes risk factors and reduce its prevalence. On the other hand, the level of nutritional knowledge plays an active role in acquiring a healthy eating attitude, because the level of knowledge affects nutritional behavior. The aim of this research is to evaluate the effect of nutritional knowledge level on healthy eating behavior and obesity in individuals with type 2 diabetes. This research universe consists of adult individuals diagnosed with Type 2 diabetes in Turkey. a total of 384 adult volunteers, including 194 men and 190 women, participated. Within the scope of the study, a questionnaire in which demographic information, general disease information, frequency of meal consumption and anthropometric measurements were questioned to the participants, the Nutrition Information Scale (BBÖ) and the Healthy Eating Attitude Scale (SBITÖ) were applied to the participants via online form. When the study findings were evaluated, 88.3% of the participants were overweight or obese. The average total SBITÖ score of the participants with type 2 diabetes was found to be moderate at 59.88 points and the total BBÖ score average was found to be low at 77.08 points.