Deneysel sirkadiyen ritim bozukluğu oluşturulanpostmenopozal sıçanlarda sitikolin desteğinindavranışa etkisi ve immunohistokimyasal incelemesi
Effect of citicoline supplementation on behavior and immunohistochemical analysis in postmenopausal rats with experimentally induced circadian rhythm disorder
- Tez No: 905946
- Danışmanlar: PROF. DR. İLKER GÜNYELİ, PROF. DR. MUSTAFA SAYGIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmada, deneysel olarak sirkadiyen ritim bozukluğu oluşturulan postmenopozal sıçanlarda sitikolin desteğinin davranışsal ve immünohistokimyasal etkileri incelenmiştir. Sirkadiyen ritim, uyku-uyanıklık döngüsü gibi birçok fizyolojik süreci düzenleyen önemli bir biyolojik süreçtir. Postmenopozal dönemde bu ritmin bozulması, bilişsel gerileme, depresyon ve anksiyete gibi nörolojik bozukluklara yol açabilmektedir. Sitikolin ise beyin hücre zarlarının onarımında ve nöroprotektif etkilerinde önemli bir rol oynayan bir bileşiktir. Çalışmamızda, 24 adet Sprague Dawley dişi sıçan kullanılmış ve bu sıçanlar 3 gruba ayrılmıştır: kontrol grubu, sirkadiyen ritim bozukluğu oluşturulan grup ve sirkadiyen ritim bozukluğu oluşturulup sitikolin desteği verilen grup. Bu çalışmada p değeri
Özet (Çeviri)
This study examined the behavioral and immunohistochemical effects of citicoline supplementation in postmenopausal rats with experimentally induced circadian rhythm disorder. Circadian rhythm regulates many physiological processes, including the sleep-wake cycle. Disruption of this rhythm in the postmenopausal period can lead to neurological disorders such as cognitive decline, depression, and anxiety. Citicoline plays a crucial role in the repair of neuronal cell membranes and has neuroprotective effects. In this study, 24 female Sprague Dawley rats were used and divided into three groups: control, circadian rhythm disruption group, and citicoline supplementation group. In this study, a p-value of