The impacts of flipped classroom on writing complexity accuracy and fluency of Turkish EFL learners
Ters yüz edilmiş sınıf modelinin yabancı dil olarak İngilizce öğrenen Türk öğrencilerinin yazma performansı, yazma karmaşıklığı, doğruluğu ve akıcılığı üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 905947
  2. Yazar: DENİZ MELİKE ERTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ECE GENÇ YÖNTEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışma, ters yüz sınıf modelinin Türkiye'deki bir devlet üniversitesinde yabancı dil hazırlık okuluna kayıtlı yabancı dil olarak İngilizce öğrenen öğrencilerin yazma performansı, yazma karmaşıklığı, doğruluğu ve akıcılığı (CAF) üzerindeki etkisini araştırmaktadır. Ayrıca, öğrencilerin ters yüz edilmiş yazma sınıfına yönelik algıları da incelenmiştir. Yabancı dil olarak İngilizce öğrenen öğrenciler için akademik yazmanın doğasında bulunan sınırlı dil maruziyeti, yetersiz uygulama fırsatları ile dil bilgisi, kelime bilgisi ve fikirleri entegre etmenin bilişsel yükü gibi zorlukları ele alan ters yüz sınıf yazma modeli, daha etkileşimli ve öğrenci odaklı aktiviteler sunarak umut verici bir pedagojik yaklaşım sunmaktadır. Çalışmada, her biri 20 öğrenciden oluşan iki bütünleşik B2 seviyesindeki sınıfla pre-post tasarım yarı deneysel bir metodoloji kullanılmıştır. Deney grubu, altı hafta boyunca yazma için ters yüz öğretimi almıştır. Veri toplama, pre ve post-testler (makaleler), anketler ve odak grup görüşmeleri ile gerçekleştirilmiştir. Analitik araçlar olarak SPSS istatistiksel analiz için; NEOSCA sözdizimsel karmaşıklık analizi için; Grammarly dil bilgisi kontrolü için ve araştırmacının nitel değerlendirmesi kullanılmıştır. Sonuçlar, ters yüz sınıf modelinin deney grubunun genel yazma performansı üzerinde olumlu bir etki yarattığını göstermiştir. Ancak, müdahale sonunda yazma karmaşıklığı, doğruluğu ve akıcılığı açısından deney ve kontrol grupları arasında anlamlı bir fark gözlenmemiştir. Ayrıca öğrencilerin ters yüz yazma sınıfına yönelik tutumları ağırlıklı olarak olumlu olduğu ortaya çıkmıştır. Bulgular, ters yüz sınıf modelinin yazma performansını artırırken, çalışılan süre zarfında yazma karmaşıklığı, doğruluğu ve akıcılığını önemli ölçüde etkilemeyebileceğini önermektedir. Bu sonuçlara dayanarak, çalışma, gelecekteki uygulama ve araştırmalar için uzun vadeli etkilerin ve yabancı dil olarak İngilizce öğretimi bağlamlarında yazma karmaşıklığı, doğruluğu ve akıcılığını artırmak için ek destekleyici önlemlerin entegrasyonunun daha fazla araştırılmasını önermektedir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the possible impacts of the flipped classroom model on the writing achievement, writing complexity, accuracy, and fluency (CAF) of English as a Foreign Language (EFL) learners enrolled in a language preparatory school at a state university in Turkey. The research also explores students' perceptions toward the flipped writing classroom. Recognizing the inherent challenges of academic writing for EFL learners—such as limited language exposure, insufficient practice opportunities, and the cognitive load of integrating grammar, vocabulary, and ideas—the flipped classroom model offers a promising pedagogical approach by providing more interactive and learner-centered activities. The study employed a pre-post design quasi-experimental methodology with two intact B2 level classes, each comprising 20 students. The experimental group received flipped instruction for essay writing during six weeks. Data collection involved pre and post-tests (opinion essays), surveys, and focus group interviews. Analytical tools included SPSS for statistical analysis, NEOSCA for syntactic complexity analysis, Grammarly software for grammar checking, and the researcher's qualitative analysis. Results indicated that the flipped classroom model positively affected the overall writing performance of the experimental group. However, no significant differences were observed between the experimental and control groups in terms of writing complexity, accuracy, and fluency by the end of the intervention. Notably, students' attitudes toward the flipped writing classroom were predominantly positive. The findings suggest that while the flipped classroom model enhances writing performance, it may not significantly influence writing CAF within the studied duration. Based on these results, the study provides implications for future practice and research, advocating for further exploration into long-term effects and the integration of additional supportive measures to enhance writing CAF in EFL contexts.