The role of communication in disaster management: A systematic review
Afet yönetiminde iletişimin rolü: Sistematik bir derleme
- Tez No: 905964
- Danışmanlar: PROF. DR. EBRU UZUNOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama İletişimi ve Halkla İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Söz konusu çalışmanın amacı, afet yönetiminde iletişimin rolü üzerine yapılan bilimsel araştırmaların evrimini ve mevcut durumunu incelemektir. Bu, afet öncesi, sırasında ve sonrasındaki aşamaları kapsayan çoklu süreçleri içerir. Çalışma, saygın dergilerde yayınlanmış mevcut literatürün kapsamlı bir sistematik analizi yoluyla, mevcut durumun kapsamlı bir genel görünümünü sağlamayı ve literatürdeki boşlukları tespit etmeyi amaçlamaktadır. Bulgular, daha ileri çalışmalar için hem yön hem de öneriler sunmakta ve afet yönetim sürecine dahil olan aktörler ve karar vericiler için rehberlik sağlamaktadır. Doğal afetler gibi karmaşık kriz durumlarında, bilginin zamanında ve doğru bir şekilde yayılması panik ve karışıklığı önlemede önemli bir rol oynadığından, etkili iletişimin önemi giderek daha da belirginleşmektedir. Afet yönetimi, toplumların güvenliğini, refahını ve uzun vadeli yaşayabilirliğini sürdürmenin yanı sıra gelecek yüzyıllarda çevrenin sürdürülebilirliğini sağlamak için kritik öneme sahiptir. Bu çalışma, 2009'dan bu yana iklim değişikliğiyle ilgili doğal afetlerin artan sıklığını ve buna bağlı olarak afet yönetimine yönelik akademik ilginin arttığını vurgulamaktadır. Ayrıca, doğal afetleri yönetme ve toplumsal iyileşmeyi kolaylaştırmada hükümet yetkililerinin, STK'ların ve kamu iletişiminin kritik rollerini belirlemektedir. Metodoloji, alandaki son güncellemeleri yansıtmak ve mevcut literatürdeki boşlukları vurgulamak ve gelecekteki araştırma yönleri için bir temel sağlamak üzere seçilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main focus of this study aims to explore the progression and current state of scientific research on the role communication in disaster management, which involves multiple processes encompassing the stages before, during, and after disasters. Through an extensive systematic analysis of existing literature published in esteemed journals, the study aims to deliver a broad perspective on the present status and to detect limitations within the literature. The findings offer both directions and proposals for further studies and provide guidance for the actors and decision-makers involved in disaster management process. In complex crisis situations, such as natural disasters, the significance of effective communication becomes increasingly evident, as the timely and accurate dissemination of information serves a key function preventing panic as well as confusion. In within the framework of disaster management, communication is essential minimizing disaster impacts and promoting the management process by promoting organized coordination and cooperation among stakeholders. This study emphasizes the rising rate of natural disaster events related global climate alteration since 2009 and corresponding growth in academic interest in disaster management. Furthermore, it identifies the critical roles of government officials, NGOs, and public communication in managing natural disasters and facilitating societal recovery. The methodology was chosen to reflect recent to represent current updates the area and highlight gaps in the existing literature, providing a foundation for future research directions.