Seyahat davranışını etkileyen faktörlerin yaya odaklı alanlar üzerinden incelenmesi: İzmir-Konak örneği
Examing the factors affecting travel behavior through pedestrian-oriented areas: The case of Izmir-Konak
  1. Tez No: 906020
  2. Yazar: ZELİHA YAPICI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İREM AYHAN SELÇUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, Şehircilik ve Bölge Planlama, Transportation, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
Ulaşım sistemleri değişen ihtiyaçlarla birlikte gelişen dinamik yapılardır. Bu yapılarda yaşanan aksaklıklar çeşitli sorunlara yol açabilmektedir. Bu nedenle sürdürülebilir ulaşım türlerinin tercih edilebilirliğini artırmak çevre sorunlarının azaltılması açısından önemli hale gelmektedir. Bireylerin motorsuz ulaşım türlerini seçme eğilimlerini artırmak için bölgeye uygun ulaşım politikalarının belirlenmesi gerekmektedir. Bireylerin ulaşım türü seçim davranışını etkileyen değişkenlerin belirlenmesi ulaşım sistemlerindeki aksaklıkların azaltılması açısından önemlidir. Çalışmada bireyin tür seçim davranışına etki eden değişkenleri araştırmaya yönelik literatürde örnekler incelenerek, Konak ilçesinde benzer özelliklere sahip 2 yaya alanı ve 1 potansiyel yaya alanı olmak üzere 3 alanda; Kemeraltı Bölgesi, Alsancak Kıbrıs Şehitleri Caddesi ve Güzelyalı Parkı ve çevresi için 199 adet anket çalışması yapılmıştır.Alan geneli ve bölgeler için bireylerin yolculuk davranışlarının tespit edilmesi doğrultusunda ANOVA ve multinominal logistik regresyon analizi gerçekleştirilmiştir. ANOVA analizine göre Kemeraltı Bölgesi, Alsancak Kıbrıs Şehitleri Caddesinin bazı değişkenler açısından benzer özellikler taşıdığı Güzelyalı Parkı ve çevresinin bu alanlardan farklılık gösterdiğine ulaşılmıştır. Multinominal logistik regresyon analizinde çeşitli bağımsız değişkenin tür seçimi üzerindeki etkisi incelenmiştir. Bu bağımsız değişkenlerden bazıları; yaş, hane geliri, otomobil sahip olma durumu, alanın ulaşım alt yapı özellikleri ve yolculuk süresi (dk) şeklindedir. Çalışmada bireyin sürdürülebilir ulaşım modlarına yönelik eğilimlerini arttırmak ve bu doğrultuda uygulanabilecek ulaşım politikalarına yönelik önerilerin oluşturulması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
Transportation systems are dynamic structures that develop with changing needs. Disruptions experienced in these structures can cause various problems. Therefore, increasing the preferability of sustainable transportation modes is becoming important in terms of reducing environmental problems. In order to increase the tendency of individuals to choose non-motorized modes, it is necessary to determine transportation policies suitable for the region. Determining the variables affecting individuals' transportation mode selection behavior is important in terms of reducing disruptions in transportation systems. In the study, examples in the literature were examined for the variables affecting the individual's mode selection behavior, and 199 surveys were completed for 3 areas with similar characteristics in Konak district, 2 pedestrian areas and 1 potential pedestrian area: Kemeraltı Region, Alsancak Kıbrıs Şehitleri Street and Güzelyalı Park and its surroundings. ANOVA and multinominal logistic regression analysis were performed in order to determine the travel behaviors of individuals. According to the ANOVA analysis, it was concluded that Kemeraltı Region, Alsancak Kıbrıs Şehitleri Street had similar characteristics in terms of some variables, while Güzelyalı Park and its surroundings differed from these areas. The effect of various independent variables on the choice of mode was examined in the multinomial logistic regression analysis. Some of these independent variables are age, household income, car ownership status, transportation infrastructure features in some aspects of the area and travel time (min). The study aims to increase the individual's tendencies towards sustainable transportation modes and to create suggestions for transportation policies that can be implemented in this direction.