Özel eğitime ilişkin MEB Şûra kararlarının incelenmesi
Analysing the ministry of National Education Council decisionson special education
  1. Tez No: 906021
  2. Yazar: EMRE ATİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PINAR BİLASA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitimin Sosyal ve Tarihi Temelleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu araştırmada, 1939–2021 tarihleri arasında yirmi kez gerçekleştirilen Millî Eğitim Şûra'sında özel eğitim alanında alınan kararlar incelenmiştir. Yirmi kez gerçekleştirilen şûraların on bir tanesinde özel eğitim konusu ele alınmıştır. Nitel araştırma yöntemlerinden belgelere dayalı araştırma yöntemiyle gerçekleştirilen araştırmada doküman analizi yoluyla veriler toplanmıştır. Araştırmada elde edilen bulgulara göre; Şûra kararlarının kendi dönemindeki eksikliklerin giderilmesi adına alındığı görülmekle birlikte gerçeğe dönüştürülme konusunda eksiklikler olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca özel eğitimle ilgili kavramların ve tanımların da yıllara göre değişiklik gösterdiği, günümüze yaklaştıkça gerçekleştirilen tüm şûralarda özel eğitim konusunun daha sık ele alındığı görülmüştür. Her şûrada alınan kararlar, kendinden önceki şûra kararlarının eksikliklerini tamamlamak ve alana yenilik getirmek adına alınan kararlardan oluştuğundan bundan sonraki şura kararları da özel eğitim alanında alınan kararlar açısından araştırılmalıdır.
Özet (Çeviri)
In this study, the decisions taken in the field of special education in the National Education Council held twenty times between 1939 and 2021 were analysed. Eleven of the twenty councils dealt with special education. Although it is seen that the decisions of the councils were taken in order to eliminate the deficiencies in their own period, it is seen that there are deficiencies in terms of turning them into reality. The decisions taken in each council consist of decisions taken in order to complete the deficiencies of the previous council decisions and to bring innovation to the field. It is also noteworthy that the concepts and definitions related to special education change according to the years. The fact that the subject of special education has been addressed in all the councils held in recent years shows the importance given to the subject.