التكامل المعرفي عند أحمد بن محمد الرومي الحموي - الفتح القدسي في الكلام على آية الكرسي- نموذجاً
Ahmed b. Muhammed er-Rumî el-Hamavî'nın el Fethu'l-Kudsî fi'l-Kelâm Alâ Âyeti'l-Kursî isimli eseri örneğinde bilgi bütünlüğü
- Tez No: 906035
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT SAMİ ÇÖLLÜOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Arapça
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 243
Özet
Araştırma, günümüze kadar ulaşmış olan Ahmed b. Muhammed er-Rûmî el-Hamevî'nin Âyetü'l-Kürsî üzerine yazdığı“el-Fethu'l-Kudsî fi'l-Kelâm 'Alâ Âyeti'l- Kürsî”adlı yazma eserinin tahkikini ve bu risaledeki bilgi bütünlüğünü ele almaktadır. Araştırma, Ahmed b. Muhammed er-Rûmî el-Hamevî'nin tanıtılmasını ve onun fıkıh, tefsir, akaid, hadis, Arap dili ve kevnî ilimler alanında telif ettiği çeşitli eserlerinde ortaya çıkan geniş ilmi birikimine ışık tutmayı amaçlamaktadır. Nitekim müellif Âyetü'l- Kürsî'yi tahlil ederken çıkarımlarında bilgi bütünlüğü çerçevesinde pek çok özgün tespitlerde bulunmuş olup bu kapsamda zikredilen risâle üzerinden müellifin perspektifinin tespit edilmesi önem arz etmektedir. Araştırma, bir tahkik çalışması olması bakımından doğası gereği iki bölüme ayrılmıştır. Araştırmacı bu çalışmada çeşitli araştırma yöntemlerine başvurmuştur. Çalışmanın dirâse kısmında, yani ilk iki bölümde tümevarım ve betimsel-analitik metot kullanılırken, ikinci kısımda (üçüncü bölümde) ise İSAM'ın tahkik yönteminden faydalanılmıştır. Bu çalışmada çeşitli sonuçlara ulaşılmıştır. Bunların en önemlileri; Hamevi'nin telif ettiği risâlesinde ilmi konuların çokluğudur. Bu husus ilimlerin bütünleştirilmesi metodunun kullanılmasından kaynaklanmakta olup Ayetü'l Kürsi'nin en iyi şekilde anlaşılmasına önemli katkı sağlamaktadır. Araştırmacı başka çalışmalarda değinilmeyen bilgileri müellifin eserinde (el-Fethu'l Kudsî'de) bulabilmiştir. Bu da Hamevî'nin insanlığın istifadesine sunulmuş kaynaklardan aktarımda bulunarak bilgi bütünlüğünü kullanmasının sonuçlarından biri olarak görülebilir. Tezde ulaşılan önemli sonuçlardan biri de müellifin farklı bilimler ve bilgi birikimi ile çağının ilmi hareketliliğinin gelişimine paralel bir şekilde Kur'an mucizesinin bir parçası olan bu ayetteki Allah'ın varlığının delillerini, aklî ve naklî kanıtlar sunarak ve anlamlarını ortaya çıkararak analiz edebilmiş olmasıdır. Bu ise Kur'an-ı Kerim'in bir parçası olarak onun tematik ve yapısal özelliklerinin kavranması noktasında değer taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
This research focuses on the critical examination (tahqiq) of the manuscript“al-Fath al-Qudsi fi'l-Kalam 'ala Ayat al-Kursi”written by Ahmed b. Muhammad al-Rumi al-Hamawi, which has survived to the present day. The study aims to introduce author al-Hamawi and shed light on his vast scholarly contributions to do various fields such as Islamic sciences (fiqh), Quranic exegesis (tafsir), Islamic theology ('aqidah), hadith, the Arabic language, and cosmological sciences. While analysing Ayat al-Kursi, the author makes several original observations within the framework of“the knowledge integrity”. Therefore, it is crucial to identify the author's perspective through abovementioned manuscript. The research, by its nature as a critical study, is divided into two parts: Analysis and examination. In addition, two the use of tahqiq method of ISAM (Centre for Islamic Studies) is utilized, mainly to research methods are employed namely inductive and descriptive-analytical methods, which are used in the first two sections. The study arrives at several significant conclusions, the most important of which is abundance of scholarly topics in al-Hamawi 's manuscript. This is due to his method of integrating various sciences, which greatly contributes to the understanding of Ayat al-Kursi. İn al-Fath al-Qudsi the researcher has been able to find information that had not been discussed in other works. This fact reflects the influence of al-Hamawi's use of available sources and the principle of“the knowledge integrity”. One of the key findings of this thesis is that the author al-Hamawi, with his diverse scientific knowledge, is able to analyse the evidence of Allah's existence presented in Ayat al-Kursi. By using both rational and traditional evidences, he examines the said verse in a way that parallels the scholarly activity of his time. This contributes to the understanding of the thematic and structural aspects of the Holy Quran, which holds immense value as it reflects the miracles within the Quran.