Teachers' perspectives on the effects of co-teaching in EFL classrooms for young learners
İlkokul kademesi yabancı dil sınıflarında ortak öğretim modelinin etkileri hakkındaki öğretmen görüşleri
  1. Tez No: 906097
  2. Yazar: ÖZLEM DERETARLA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERSEN VURAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu nitel çalışma, Yabancı Dil Olarak İngilizce (YDİ) ders öğretmenlerinin ve sınıf öğretmenlerinin genç öğrencilere ders verme bağlamında ortak öğretime ilişkin algılarını araştırmaktadır. Bir ila üçüncü sınıflar arasında ortak öğretimin uygulandığı özel bir okuldan on üç İngilizce öğretmeni ve beş sınıf öğretmeni katılmıştır. Çalışma, Beklentiler, Planlama, Faydalar ve Eğitim olarak kategorize edilen ve 18 sorudan oluşan yarı yapılandırılmış görüşmeler yoluyla, katılımcıların ortak öğretime yönelik inançlarını, tutumlarını ve deneyimlerini ortaya çıkarmayı amaçlamıştır. Açık ve eksenli kodlama kullanılarak yapılan veri analizi, öğretmenlerin bakış açılarıyla ilgili kapsayıcı temaları ve alt temaları ortaya çıkarmıştır. Bir durum çalışması tasarımının kullanıldığı araştırma, birlikte öğretim uygulamalarının öğretmenlerin algılarını nasıl etkilediğine dair içgörü sağlamayı ve böylece birlikte öğretim stratejileri geliştirmeleri için öğretmenlere ve yöneticilere rehberlik etmeyi amaçlamıştır. Bulgular, ortak öğretimi İngilizce öğrenme çıktılarını iyileştirmek, farklı öğrenci ihtiyaçlarını karşılamak ve ortak sorumlulukları kolaylaştırmak konusunda faydalı olarak görüş bildiren öğretmenler arasında ağırlıklı olarak olumlu bir bakış açısına işaret etmektedir. Bununla birlikte, yetersiz iletişim ve eğitim gibi zorlukların öğretmenlerin birlikte öğretime bakış açılarını olumsuz etkilediği tespit edilmiştir. Bu çalışma, özellikle küçük çocuklar bağlamında, İngilizce ve sınıf öğretmenlerinin birlikte öğretime yönelik nüanslı algılarını aydınlatarak mevcut literatüre katkıda bulunmaktadır. Öğretmenlerin tutumlarını etkileyen faktörler, etkili iletişimin ve kapsamlı eğitimin ortak eğitim deneyimini optimize etmedeki öneminin altını çizmektedir. Sonuç olarak bu çalışma, İngilizce öğretmenleri, sınıf öğretmenleri ve eğitim yöneticileri için etkili ortak dersler geliştirmek ve sürdürmek adına değerli bilgiler sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This qualitative study investigates the perceptions of English as a Foreign Language (EFL) and primary school teachers regarding co-teaching in the context of instructing young learners. Thirteen EFL teachers and five primary school teachers participated from a private school where co-teaching is implemented across grades one to three. Through semi-structured interviews comprising 18 questions categorized into Expectations, Planning, Benefits, and Training, the study aimed to discern participants' beliefs, attitudes, and experiences toward co-teaching. Employing open and axial coding, data analysis revealed overarching themes and subthemes related to teachers' perspectives. Utilizing a case-study design, the research sought to provide insights into how the practices and implementation of co-teaching influence teachers' perceptions, thereby offering guidance to administrators for enhancing co-teaching strategies. Findings suggest a predominantly positive outlook among teachers, who perceive co-teaching as beneficial for enhancing English language learning outcomes, catering to diverse student needs, and facilitating shared responsibilities. However, challenges such as inadequate communication and training were identified as negatively impacting teachers' perspectives on co-teaching. This study contributes to the existing literature by illuminating the nuanced perceptions of EFL and primary school teachers towards co-teaching, particularly in the context of young learners. The identified factors influencing teachers' attitudes underscore the importance of effective communication and comprehensive training in optimizing the co-teaching experience. Ultimately, the study offers valuable insights for EFL and primary school teachers, and educational administrators seeking to cultivate and sustain effective co-taught classrooms.