An investigation into the effect of online compulsory English classes on students' motivation at Akdeniz University
Akdeniz Üniversitesi'nde çevrimiçi İngilizce derslerinin öğrenci motivasyonuna etkisinin araştırılması
  1. Tez No: 906136
  2. Yazar: GÜLSÜM ALTINOK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA ÖZLEM SAKA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Tarih boyunca eğitim araştırmalarının ve özellikle de dil öğrenme araştırmalarının popüler bir araştırma konusu olan motivasyonun dil öğreniminde oldukça önemli bir rolünün olduğu görülmüştür. Bu mevcut çalışma Akdeniz Üniversitesinde zorunlu İngilizce dersini çevrimiçi olarak almakta olan öğrencilerin motivasyonlarının araştırılmasını amaçlamaktadır. Bu bağlamda, öğrencilerin derse yönelik motivasyonlarının cinsiyetlerine, okudukları bölüme ve gelecek yıl Mesleki İngilizce dersi alıp almıyor oluşlarına bağlı olup olmadığının ortaya çıkarılması ve öğrenci motivasyonunu etkileyen unsurların belirlenmesi hedeflenmiştir. Bu amaçlarla, karma yöntemli bu çalışmada dört farklı bölümden 290 birinci sınıf öğrencisine tamamen araştırmacı tarafından geliştirilmiş olan 5li Likert ölçekli 30 maddeli bir anket uygulanmış ve çalışma 16 öğrenci ile yapılan yarı yapılandırılmış görüşmelerle desteklenmiştir. Elde edilen nicel veriler ki-kare teste tabi tutulmuş ve frekans, yüzde ışığında veriler incelenmiş ve analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular, öğrencilerin motivasyonlarının cinsiyetlerine, okudukları bölüme ve bir sonraki yılda mesleki İngilizce dersleri olup olmamasına göre istatistiksel olarak farklılık gösterdiğini ortaya çıkarmıştır. Bunun yanında, nitel bulgular ışığında, öğrencilerin motivasyonlarını olumlu yönde etkileyen unsurların ağırlıklı olarak yoldan ve zamandan tasarruf gibi fiziki unsurlar olduğu, öğrenci motivasyonunu olumsuz yönde etkileyen unsurların ise öğrenci öğretmen iletişiminin kısıtlı olması, derse devam zorunluluğunun olmaması, dilin çevrimiçi ders esnasında yeterince pratik edilemiyor oluşu ve süre ile ders içeriğinin öğrenciler tarafından yeterli bulunmaması olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Motivation has long been known as a crucial factor in language learning, making it a popular subject of educational research, particularly in the field of language teaching. This present study aims to investigate the motivation of first year students enrolled in a compulsory online English course at Akdeniz University. In this context, this study aims to find out whether motivations of students differ according to their genders, departments and state of having Professional English course in the following year and this study also aims to reveal the factors which influence students' motivations. To achieve these objectives, a mixed-methods approach was employed. A totally researcher-developed 30-item, 5-point Likert scale questionnaire was administered to 290 first-year students from four different departments. The study's findings were further enriched by semi-structured interviews conducted with 16 students. The quantitative data were analysed using a statistical data analysis software, employing the chi-square test and examining frequencies and percentages. The results revealed statistically significant differences in student motivation according to their genders, departments, and whether they have professional English courses in the following year. Additionally, the findings indicated that factors which positively influenced student motivation are primarily related to physical convenience, such as saving time and commuting. On the other hand, factors that negatively impact student motivation included limited student-teacher interaction, the absence of attendance requirements, insufficient opportunities to practice the language during online classes, and the perception that the course content and duration were inadequate.