Bakla (Vicia faba L.) köy popülasyonlarının tane verimi ve bazı kalite özellikleri yönünden incelenmesi
Investigation of broad bean (Vicia faba L.) village populations in terms of grain yield and some quality characteristics (Vicia faba L.)
  1. Tez No: 906161
  2. Yazar: SİMGE DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FERİDE ÖNCAN SÜMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amaç: Bu çalışmada bakla köy popülasyonları ile bakla standart çeşitleri tane verimi, verim özellikleri ve bazı kalite unsurları bakımından karşılaştırılmıştır. Materyal ve Yöntem: Çalışma Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Ziraat Fakültesi deneme alanlarında 2022-2023 yılı bakla üretim sezonunda gerçekleştirilmiştir. Çalışmada onbir bakla köy popülasyonunda ve dört adet standart çeşitte (salkım, filiz, histal, kıtık) tane verimi, verim özellikleri, pişme süresi ve tane aminoasit miktarları ölçümlenmiştir. Deneme tesadüf blokları deneme deseninde üç tekerrürlü olarak tamamlanmıştır. Bulgular: Yürütülen çalışmada elde edilen verilere göre çiçeklenme gün sayısı, fizyolojik olum gün sayısı, bitki boyu, ilk bakla yüksekliği, bitkide bakla sayısı baklada tane sayısı, bakla boyu, yüz tane ağırlığı ve tek bitki verimi gibi özellikler bakımından köy popülasyonları ve standart çeşitler arasındaki farklılıklar istatistiki olarak önemli bulunmuştur Bununla birlikte pişme süresi bakımından standart çeşitlerin daha hızlı pişme özelliğine sahip olduğu saptanmıştır. Yerel populasyon ve standart çeşitlerde aminoasit komposizyonu bakımından da incelenmiştir. Sonuç: Tek bitki verimi bakımından Histal (21,9 g) çeşidi, popülasyonlar içerisinde öne çıkmaktadır. Köy popülasyonları arasında 100 tane ağırlığı, tek bitki verimi gibi özellikler bakımından 3 nolu köy popülasyonunun öne çıktığı gözlenmiştir. Aminoasit komposizyonu içerisinde 8 nolu genotipte lisin içeriğinin 0,725 g/100 g olarak çeşitlerde ise Histal 0,695 g/100 g olarak ölçümlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, broad bean landraces and standard varieties were compared in terms of grain yield, yield characteristics and some quality components. Materials and Methods: The study was carried out in the experimental areas of Aydın Adnan Menderes University, Faculty of Agriculture during the 2022-2023 planting season. In the study, grain yield, yield components and some quality components were measured in eleven broad bean landraces and four standard varieties (kıtık, histal, salkım, filiz). The experiment was completed in a randomized block trial design with three replication. Results: According to the data obtained in the study, the differences between landraces and standard varieties in terms of flowering days, physiological maturity days, plant height, first pod height, number of pods per plant, number of grains per pod, pod length, 100 seed weight and single plant yield were found to be statistically significant. However, standard varieties having less cooking time. Landraces and standard varieties were also analysed in terms of amino acid composition. Conclusion: In terms of single plant yield, Histal (21,9 g) variety stands out among the populations. Among the village populations, it was observed that village population no. 3 stood out in terms of 100 grain weight and single plant yield. In amino acid composition, lysine content was measured as 0,725 g/100 g in genotype no. 8 and Histal 0,695 g/100 g in varieties.