Katkılı boya özelliğinin radar absorpsiyonuna etkisi
Effect of additive paint properti̇es on radar absorption
  1. Tez No: 906168
  2. Yazar: HALİL İBRAHİM SAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM HALİL MUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Radar Emici Malzeme (RAM), elektromanyetik dalganın radar tarafından gönderilmesi ile bir kısmını soğurarak yansımayı azaltmak için tasarlanmış bir malzeme türüdür. RAM stratejik bir öneme sahiptir. Radar emici malzemelerin ülkemiz adına bu derece kritik öneme sahip olmasından dolayı bu malzemeyi araştırmak ve geliştirebilmek için bu çalışmaya başlandı. Bu çalışmada, radar sinyallerini radar absorpsiyon malzemeler ,(RAM) için boyalara manyetik ağırlıklı tozlar [Fe, Ni, Co, Mn, (Ba + Fe), (Mn + Ba + Ni + Fe),(Ba, Cu, Co, Fe)] ve laboratuvarda üretilmiş manyetik nanometal oksitler katkılandı. Manyetik nanometal oksitleri üretmek için iki farklı yöntem kullanıldı. Bunlar hidrotermal ve birlikte çöktürme yöntemidir. Elde edilen manyetik nanometal ve kullanılan tozların yapısı, morfolojisi anlamak için XRD, SEM ölçümleri birlikte manyetik nanoparcaçıkların karakterizasyonu için de VSM ile ölçümler yapıldı. Katkılanacak numuneleri hazırlamak için daldırma ve püskürtme yöntemleri uygulandı. Numunelerimizi kompozitlere (glassfiber) ve savunma sanayide yaygın olarak kullanılan alüminyum (Al 6000) alaşımların üzerine katkılıma yapılarak radar absorpsiyonları incelendi. Katkılanan malzemeler öncelikle boyanın molekül ağırlığınca denenmiş olup en uygun katkılama oranları deneyimizde %5, %10, %15 olarak belirlendi, böylelikle RAM için en uygun soğurma özelliklerine sahip katkılamaların ölçümleri yapıldı. Bu çalışmada altlık olarak kullanılan kompozit (Glassfiber) malzemeler vakum altında hazırlanmış olup absorpsiyon değerleri için istenilen ölçülerde kesildi. Numuneler' in ilk kat astar boya olarak atılmış 24 saat kurumaya bırakıldıktan sonra boya, katkılanan tozlar ve nano parçacıklar ilave edilmiş 24 saat tekrardan oda sıcaklığında kurumaya bırakıldı. Elde edilen numunelerin (Network Analyzer) 3.3.-12.4 GHz aralığında absorpsiyon değerleri dalga kılavuzu yöntemiyle incelendi. Katkılanmış tozlar ve nanoparcaçıkların en yüksek radar absorpsiyon değerleri ortalama %10 katkılı malzemelerde daha iyi sonuçlar verdiği ölçümlerde görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Radar Absorbing Material (RAM) is a type of material designed to reduce reflection by absorbing a part of the electromagnetic wave transmitted by the radar. RAM has a strategic importance. Due to the critical importance of radar absorbing materials for our country, a thesis study was initiated to research and develop this material. In this thesis study, magnetic weighted powders [(Fe, Ni, Co, Mn, (Ba + Fe), (Mn + Ba + Ni + Fe)] and loboratory produced magnetic nanometal oxides were doped into paints for radar absorption materials (RAM). Two different methods were used to produce magnetic nanometal oxides. These are hydrothermal and co-precipitation methods. XRD, SEM measurements were performed for the structure and morphology of the obtained magnetic nanometal and the powders in our hand. VSM measurements were performed for the characterization of magnetic nanoparticles. Dipping and spraying methods were applied to prepare the samples to be doped. Our samples were doped into composites (glassfibre) and aluminum (A6000) alloys commonly used in the defense industry and their radar absorption was investigated. The doped materials were firstly tested doped by the molecular weight of the dye and the most suitable doping rations were determined as 5%, 10%, 15% in our experiment, so that dopings with the most suitable absorption properties for RAM were provited. The composite (Glassfibre) materials used as substrate in this study were prepared under vacuum and cut to the desired dimensions for absorption values. The first layer of the samples was applied as primer paint and left to dry for 24 hours,then the paint,doped powders and nanoparticles were added and left to dry again for 24 hours at room temperature. The absorption values of the obtained samples in the range of 3.3.-12.4 GHz were analysed by the waveguide method. It is seen in the measurements that the highest radar absorption values of doped powders and nanoparticles give better results in materials with an average of 10% doping.