Çukurova koşullarında limon otu (Cymbopogon citratus) farklı hasat zamanının verim ve kalite özelliklerine etksi
Effect of different harvest times on yield and quality characteristics of lemongrass (Cymbopogon citratus) in Çukurova conditions
- Tez No: 906173
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİHA KIRICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Cymbopogon citratus'un verim ve kalite üzerine etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü deneme arazisinde 2022 -2023 yılları arasında yürütülmüştür. Elde edilen verilere göre Cymbopogon citratus bitkisinde en yüksek bitki boyu (74.0 cm), yaş herba verimi (490.8 kg/da), kuru herba verimi (147.3 kg/da), yaprak sayısı (259.0 adet/bitki), kardeş sayısı (19.88 adet/bitki), uçucu yağ oranı (%1.5), ve uçucu yağ verimi (22.6 I/da) Eylül ayında yapılan hasatta elde edilmiştir. Uçucu yağ ana bileşenleri en yüksek Beta-Myrcene (%8.42), Neral (%31.41), Citral (%35.35), ve Geraniol (%7.73) Eylül ayında yapılan hasatta elde edilmiştir. Cymbopogon citratus için en uygun hasat zamanı dikimden 10 ay sonra 10 Eylül 2023 tarihidir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted in the Çukurova Region to determine the effects of different harvest times (July, August, September) on the yield and quality of Cymbopogon citratus. The research was conducted in the experimental field of the Field Crops Department of the Faculty of Agriculture of Çukurova University between 2022 and 2023. According to the obtained data, the highest plant height (74.0 cm), fresh herb yield (490.8 kg/da), dry herb yield (147.3 kg/da), leaf number (259.0 pieces/plant), tiller number (19.88 pieces/plant), essential oil ratio (1.5%), and essential oil yield (22.6 I/da) in Cymbopogon citratus were obtained in the harvest in September. The main essential oil components were obtained with the highest Beta-Myrcene (8.42%), Neral (31.41%), Citral (35.35%), and Geraniol (7.73%) in the harvest in Elul. The most suitable harvest time for Cymbopogon citratus is 10 September 2023, 10 months after planting.