Türkiye'de selekte edilen bazı limon ve yafa portakal tiplerinin verim ve meyve özelliklerinin belirlenmesi
The determination of the yield and fruit characters of some lemon and jaffa orange types selected in Turkey
  1. Tez No: 151421
  2. Yazar: GÜÇER KAFA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ÖNDER TUZCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 283
Özet
öz YÜKSEK LİSANS TEZİ TÜRKİYE'DE SELEKTE EDİLEN BAZI LİMON VE YAFA PORTAKAL TİPLERİNİN VERİM VE MEYVE ÖZELLİKLERİNİN BELİRLENMESİ GüçerKAFA ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ BAHÇE BİTKİLERİ ANABİLİM DALI Danışman : Prof. Dr. Önder TUZCU Yıl : 2004, Sayfa: 261 Jüri : Prof. Dr. Önder TUZCU Prof. Dr. Turgut YEŞİLOĞLU Prof. Dr. İlhami KOKSAL Bu çalışmada, 1979-1983 yıllan arasında Türkiye turunçgil bölgelerinden selekte edilen 31 adet İnterdonato limonu, 5 Kütdiken limonu, 1 Yediveren limonu, 1 Kıbrıs limonu, 1 İtalyan Memeli limonu ve 7 Yafa portakalı tipinde seleksiyonun ikinci aşaması olarak Adana ekolojik koşullarında verim, meyve özellikleri ve bitkisel özellikler 2001, 2002 ve 2003 yıllarında incelenmiştir. Bu özelliklerle ilgili olarak 22 pomolojik, 3 bitkisel özellik analiz ve ölçümlerle değerlendirilmiş ve her özellik için olumlu sonuçlar veren tipler ortaya konulmuştur. Ayrıca, tartılı derecelendirme metodu uygulanarak bütün özellikler bakımından topluca en olumlu sonuçlan veren tipler saptanmıştır. Çalışma sonucunda ağaç başına ortalama verimi en yüksek tipler 13-D, 14-D ve 33-M İnterdonato limon, 44-M ve 45-M Kütdiken limon, 56-M İtalyan Memeli limon, 50-A, 48-A ve 49-A Yafa portakal tipleri olarak belirlenmiştir. Ağaç basma ortalama verim ile seçilen diğer özellikler tartılı derecelendirme metodu ile birlikte değerlendirildiğinde; 13-D, 1-A, 29-M, 30-M, 32-M, 33-M, 36-M, 38-M, 39-M, 3-A, 40-M ve 8-D İnterdonato limon, 44-M, 45-M, 46-M, 50-M Kütdiken limon, 56-M İtalyan Memeli limon, 46-A, 50-A ve 49-A Yafa portakal tipleri en olumlu sonuçlan vermişlerdir. Taç birim hacmine düşen verim ve seçilen diğer özellikler bakımından tartılı derecelendirme metodu ile yapılan değerlendirmede ise en olumlu sonuçlan veren tipler; 30-M 32-M ve 78-A İnterdonato limon, 46-M ve 48-M Kütdiken limon, 55-M Yediveren limon, 45-A, 46-A ve 50-A Yafa portakal tipleri olmuştur. Anahtar kelimeler : Turunçgil, Limon, Portakal, Seleksiyon ıslahı, Klonal seleksiyon
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MSc THESIS THE DETERMINATION OF THE YIELD AND FRUIT CHARACTERS OF SOME LEMON AND JAFFA ORANGE TYPES SELECTED IN TURKEY GüçerKAFA DEPARTMENT OF HORTICULTURE INSTITUTE OF NATURAL AND APPLIED SCIENCES UNJVERSIT Y OF ÇUKUROVA Supervisor : Prof. Dr. Önder TUZCU Year : 2004, Pages : 261 Jury : Prof. Dr. Önder TUZCU Prof. Dr. Turgut YEŞİLO?LU Prof. Dr. Ühami KOKSAL In this study, the yield and fruit characters of 31 Interdonato, 5 Kütdiken, 1 Yediveren, 1 Kıbrıs, 1 Italyan Memeli lemon and 7 Jaffa orange types selected in citrus growing regions of Turkey during 1979-1983 years were examined in Adana ecological conditions during 2001-2003 years as the second stage of the the citrus selection project. Twenty two pomologic and three vegetatif characters were evaluated with analyses and measurements so, the types which has the best results for each one of the characters were determined. Besides, the clones that were shown superior performance were found by using weighed averaged method. As a result, 13-D, 14-D and 33-M Interdonato lemon, 44-M and 45-M Kütdiken lemon, 56-M Italyan Memeli lemon, 50-A, 48-A and 49-A Jaffa orange types were determined with the highest yield per tree. The best types were found 13- D, 1-A, 29-M, 30-M, 32-M, 33-M, 36-M, 38-M, 39-M, 3-A, 40-M and 8-D Interdonato lemon, 44-M, 45-M, 46-M, 50-M Kütdiken lemon, 56-M Italyan Memeli lemon, 46-A, 50-A and 49-A Jaffa orange types in yield per tree and other selected characters by using weighed averaged method. On the other hand, 30-M, 32-M and 78-A Interdonato lemon, 46-M and 48-M Kütdiken lemon, 55-M Yediveren lemon, 45-A, 46-A and 50-A Jaffa orange types were determined the best types in terms of yield per tree canopy volume with the same method. Key Words : Citrus, Lemon, Orange, Selection breeding, Clonal selection n