Adonis'in şiirlerinde metinlerarasılık yöntemi olarak gönderge
Reference as a method of intertextuality in Adonis' poems
  1. Tez No: 906174
  2. Yazar: MERYEM BÜRKEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMET BİLAL TOLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bingöl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Arap edebiyatı gerek nazım ve gerekse nesir türünde hayli geniş bir mirasa sahiptir. Özellikle şiir türünde Cahiliye döneminden günümüze kadar binlerce şair yetişmiş, çok kaliteli şiirler söylenmiş ve yazılmıştır. Arap edebiyatında yirminci yüzyılda yetişmiş ve önemli şiirler yazmış şairlerinden biri de daha çok Adonis adıyla bilinen Ali Ahmed Said Esber'dir. Adonis, geleneksel Arap şiirine yenilikçi ve yaratıcı bir yaklaşım getirerek, Arap edebiyatında değişiklikler yapmış bir şairdir. Adonis'in şiirlerinde sıkça rastlanan temalar arasında doğa, metafizik, mistik ve mitolojik unsurlar bulunmaktadır. Eserlerinde kullandığı imgeler, semboller ve metaforlar onun derin düşünce yapısını ve entelektüel birikimini yansıtır. Bu çalışma, çağdaş Arap şiirinin önemli isimlerinden biri olan Adonis'in şiirlerini, bir metinlerarasılık yöntemi olan gönderge bağlamında ele alıp incelemektedir. Çalışmanın giriş kısmında genelde Arap şiiri özelde ise Suriye şiiri hakkında birtakım genel bilgiler verilmiştir. Birinci bölümde Adonis'in hayatı ve edebi kişliği ele alınmıştır. İkinci bölümde öncelikle metinlerarasılığın kuramsal çerçevesi hakkında bilgiler verilmiş ardından Adonis'in şiirleri, metinlerarası tekniklerin en sık kullanılanlarından biri olan gönderge yöntemi açısından ele alınmıştır. Çünkü şair, dini, tarihi, edebi ve mitolojik göndermeler yaparak, eski ve yeni metinler arasında bir diyalog kurar. Adonis'in şiirlerinde yer alan dini göndergeler, onun felsefi ve mistik yönlerini ortaya koyar. Çalışmada ayrıca şairin bu göndergeler vasıtasıyla şiirini, yapısal ve içeriksel açıdan nasıl zenginleştirdiği tespit edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis provides a comprehensive examination of the life, works, and themes explored in the poetry of Adonis (Ali Ahmad Said Esber), one of the foremost figures in modern Arabic poetry. It delves into the social and political contexts that influenced Adonis' intellectual development and the formation of his literary identity. The study emphasizes Adonis' innovative approach, which brings a modern perspective to traditional Arabic poetry. The themes frequently encountered in Adonis' poetry include elements of nature, metaphysics, mysticism, and mythology. The poet not only introduces an aesthetic innovation to Arabic poetry but also utilizes poetry as a tool for socio-cultural and political critique. The images, symbols, and metaphors he employs reflect his deep intellectual framework and accumulated knowledge. By showcasing how the concepts of postmodernism and intertextuality are applied in his poetry, Adonis reveals how poetry can be transformed both structurally and thematically. In this context, he establishes a dialogue between ancient and modern texts by incorporating quotations from religious and literary sources. The religious references in his poetry reveal his philosophical and mystical aspects.The study also addresses Adonis' role as a critic and his contributions to Arabic literature. It discusses his engagement with Western literature and how these interactions have influenced his poetry. The study highlights Adonis' contributions to Arab modernism and demonstrates his impact on modern Arabic poetry through the themes he explores in his work.