Türkiye'de Tek Parti Dönemi'nde ilkokullarda matematik eğitimi (1923-1950)
Mathematics education in primary schools during the Single-Party Era in Turkey (1923-1950)
  1. Tez No: 906183
  2. Yazar: MÜRÜVVET ONUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EROL ÇİYDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
Bu çalışmanın amacı Tek Parti Dönemi'nde (1923-1950) ilkokullarda matematik eğitimi alanındaki gelişmeleri ortaya koymaktır. Günümüzde (2024) öğretim programları hazırlanırken beceri, değer, yetkinlik ve eğilimler ön plana çıkarılmaktadır. Cumhuriyetin ilk dönem programlarında söz konusu başlıklara yer verilmemiş olsa da programdaki yerinin ne olduğu tarafımızca merak konusu olmuştur. Bu durum, sonraki öğretim programlarını ele alan çalışmalar için bir mukayese zemini oluşturacaktır. Bu çalışmada döneme ait ilkokul öğretim programları incelenerek dönemin matematik eğitimi felsefesi, matematik alanında okutulan dersler, bu derslerin konuları, matematik eğitimine dair beceri, değer, eğilim ve yetkinliklerin neler olduğu ortaya konulmaya çalışılmıştır. Çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden tarihsel araştırma deseni kullanılmıştır. Çalışmanın veri analizinde doküman analizi yöntemi kullanılmıştır. Araştırmada 1924 İlk Mekteplerin Müfredat Programı, 1926 İlk Mekteplerin Müfredat Programı, 1927 Köy Mektepleri İçin Müfredat Programı, 1936 İlkokul Programı, 1948 İlkokul Programı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to reveal the developments on mathematics education in primary schools during the Single Party Period (1923-1950). Today (2024), skills, values, competencies and dispositions are emphasized when preparing curricula. Although these topics were not included in the curricula of the first period of the Republic, we have been curious about their place in the curriculum. This situation will form a basis of comparison for studies on later curricula. In this study, the mathematics education philosophy of the period, the courses taught in the field of mathematics, the subjects of these courses, and the skills, values, tendencies and competencies related to mathematics education were tried to be revealed by examining the primary school curricula of the period. Historical research design, one of the qualitative research methods, was used in the study. Document analysis method was used in the data analysis of the study. In the study, 1924 Curriculum Program for Primary Schools, 1926 Curriculum Program for Primary Schools, 1927 Curriculum Program for Village Schools, 1936 Primary School Program, 1948 Primary School Program were examined.