Özel gereksinimli çocuğu olan ailelerin sosyal sorunları: Karaman ili örneği
Social problems of families with children with special needs: The example of Karaman province
  1. Tez No: 906185
  2. Yazar: HAYRİYE DÖLEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OYA ERYİĞİT GÜNLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 257
Özet
Özel gereksinimli bireylerin sayısı her geçen gün artmaktadır. Özel gereksinimli olmak hem bireyin kendini hem de ailesini etkilemekte, birçok sorun yaşamalarına neden olabilmektedir. Dolayısıyla bu çalışmada özel gereksinimli çocuğa olan ailelerin sosyal sorunları başta olmak üzere ailelerine ilişkin sorunlarının ortaya çıkarılması ve sorunlarına yönelik çözüm önerilerinde bulunulması amaçlanmaktadır. Araştırma nitel olarak tasarlanmış olup Karaman' daki özel gereksinimli çocuğa sahip 18'i kadın, 6'sı erkek toplamda 18 katılımcıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma grubundaki katılımcılar, amaca yönelik örnekleme tekniği ve kartopu tekniği kullanılarak seçilmiştir. Özel gereksinimli çocuğa sahip ailelerin sorunları şunlardır: Kabul sürecinde ve planlamalarda yaşanılan olumsuzluklar, eş ilişkilerindeki değişimler, bakıma yönelik olumsuzluklar, kardeş ilişkilerindeki etkilenimler, ebeveynin çocuklarıyla olan ilişkileri ve yeniden çocuk sahibi olma fikrinin etkilenimi, sosyalleşmeye ilişkin olumsuzluklar ve dışl
Özet (Çeviri)
The number of individuals with special needs is increasing day by day. Having special needs affects both the individual and his family and can cause many problems. Therefore, this study aims to reveal the problems of families with children with special needs, especially their social problems, and to suggest solutions to their problems. The research was designed qualitatively and was conducted with a total of 18 participants, 18 women and 6 men, who had children with special needs in Karaman. Participants in the research group were selected using purposive sampling technique and snowball technique. The problems of families with children with special needs are as follows: Negativities experienced in the acceptance process and planning, changes in spousal relationships, negativities regarding care, effects on sibling relationships, parents' relationships with their children and the impact of the idea of having children again, negativities related to socialization and experiences of exclusion.