Ücretli öğretmenlerin meslekî aidiyetlerine ilişkin görüşleri
Salaried teachers' views on their professional belonging
  1. Tez No: 906197
  2. Yazar: SÜMEYYE YILDIRIM EROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENES GÖK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada, ücretli öğretmenlerin geleceklerindeki belirsizlik, iş güvencelerinin olmaması ve sürekli değişen politikalardan çabuk etkilenmeleri gibi sebeplerle ortaya çıkabilecek sorunlar ücretli öğretmenlerin gözünden incelenmiş ve bu öğretmenlerin mesleki aidiyet deneyimleri irdelenmiştir. Çalışma, nitel araştırma desenlerinden fenomenolojik araştırma deseniyle tasarımlanmıştır. Bu bağlamda araştırmanın çalışma grubunu Karaman ilinde ücretli öğretmenlerin yoğun olduğu kamu kurumlarında görev yapan gönüllü on ücretli öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmanın çalışma grubu, tipik durum örnekleme yöntemiyle belirlenmiş ve veriler yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılarak elde edilmiştir. Görüşmeler kayda alınmış ve toplanan veriler içerik analizi yöntemiyle irdelenmiştir. Verilerin analizinde MAXODA 2020 programı kullanılmıştır. Katılımcılardan elde edilen veriler doğrultusunda dört tema oluşturulmuştur. Oluşturulan temalar“Yöneticilerle yaşanılan deneyimler”,“Öğretmenlerle yaşanılan deneyimler”,“Veli ve öğrencilerle yaşanılan deneyimler”,“İstihdam farklılığının yarattığı sorunlara ilişkin katılımcı deneyimleri”şeklindedir. Araştırma sonucunda öğretmenlerin ücretli öğretmenlik sürecinde çoğunlukla benzer deneyimler yaşadıkları tespit edilmiştir. Ücretli öğretmenlerin görevleri süresince yöneticiler, diğer öğretmenler, veliler ve öğrenciler tarafından geçici olarak görülüp sahiplenilmedikleri görülmüştür. Ücretli öğretmenlerin çevreleri ile iletişim kuramadıklarından dolayı kendilerini bulundukları kuruma ve yaptıkları mesleğe ait hissetme noktasında sorunlar yaşadıkları tespit edilmiştir. Bunun yanında ücretli öğretmenlerin özlük haklarının olmamasından dolayı gelecek kaygısı yaşamalarının en önemli sorunlarından biri olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the problems that may arise due to the uncertainty in the future of paid teachers, their lack of job security, and the fact that they are quickly affected by constantly changing policies are analyzed from the perspective of paid teachers and their experiences of professional belonging are examined. The study was designed with phenomenological research design, one of the qualitative research designs. In this context, the study group of the research consists of ten volunteer paid teachers working in public institutions in Karaman province where paid teachers are concentrated. The study group of the research was determined by the typical case sampling method and the data were obtained using a semi-structured interview form. The interviews were recorded and the collected data were analyzed using content analysis method. MAXODA 2020 program was used to analyze the data. Four themes were formed in line with the data obtained from the participants. The themes are“Experiences with administrators”,“Experiences with teachers”,“Experiences with parents and students”,“Participant experiences regarding the problems created by employment differences”. As a result of the research, it was determined that teachers mostly had similar experiences during the paid teaching process. It was observed that during their tenure, paid teachers were seen as temporary and not embraced by administrators, other teachers, parents and students. It has been determined that paid teachers have problems in terms of feeling that they belong to the institution and the profession they work in because they cannot communicate with their environment. In addition, it has been determined that one of the most important problems of paid teachers is that they are worried about the future due to the lack of personal rights.