Çok amaçlı jet motorlu İHA tasarımı
Multi-purpose jet engine UAV design
- Tez No: 906206
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERHAT YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Havacılık ve Uzay Mühendisliği, Aeronautical Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk Stratejik Araştırmalar ve Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İHA Teknolojileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Son yıllarda insan kayıplarını en aza indirmek amacıyla insansız hava araçları yaygın olarak kullanılıyor. Ayrıca istihbarat bilgilerinin alınması, kesin koordinatların çıkarılması, savaş alanının karargâha canlı olarak iletilmesi, üst komutanlığın o anda savaşa müdahale etmesini sağladı. Modern savaşları dronlar olmadan hayal etmek imkansız hale geldi. Doğru havacılık haritaları ve verileri olmadan herhangi bir askeri planlama mümkün değildir. Haritalama kadar önemli Fonksiyonun performansı İHA'ların kullanım kapsamını daha da genişletti. İletim hatlarının, yolların ve otoyolların teşhis çalışması, askeri sorunları çözerken daha doğru operasyonel planlamaya olanak tanır. İHA'nın kullanımı ve bakımı, pilotlu uçağın benzer maliyetlerine göre daha ucuzdur. Askeri malzemelerin taşınmasında da drone'ların ayrı bir avantajı var. Uzun bir mesafeye ulaşmak 30 dakika sürerken, helikopterle bu taşıma işlemleri en az 2 saat sürüyor.
Özet (Çeviri)
In recent years, unmanned aerial vehicles have been widely used to minimize human losses. In addition, receiving intelligence information, extracting exact coordinates, and transmitting the battlefield live to the headquarters enabled the high command to intervene in the war at that moment. It has become impossible to imagine modern warfare without drones. Any military planning is not possible without accurate aviation maps and data. The performance of the function, which is as important as mapping, has further expanded the scope of use of UAVs. Diagnostic study of transmission lines, roads and highways allows for more accurate operational planning when solving military problems. A UAV is cheaper to operate and maintain than the similar costs of a piloted aircraft. Drones also have a distinct advantage in transporting military materials. While it takes 30 minutes to reach a long distance, these transportation operations by helicopter take at least 2 hours.