Design recommendations for novel food experiencing artifacts and interactions
Yeni yiyecek teknolojileri ve etkileşimleri için tasarım önerileri
- Tez No: 906205
- Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZHAN ÖZCAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tasarım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tasarım Teknoloji ve Toplum Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
Bu tezde, yeni gıda deneyimleme cihazları ve etkileşimleri tasarlanması için tasarım önerileri keşfetmeye yönelik doktora araştırmasıdır. Bu alanda insan-gıda ilişkilerinin benzersiz ve çok yönlü doğasını ortaya koyan çokça çalışma olmasına rağmen, teknoloji tasarımları bu bilgileri ihmal etmekte ve tekno-çözümcü yaklaşımla cihazlar tasarlamaktadır. Bu yaklaşım indirgeyicidir ve gıda etkileşimlerinin bireysel, sosyal, kültürel ve geleneksel yöntemleri ile olan ilişkiyi zayıflatarak cihaz tasarımlarının kapsamını sınırlamaktadır. Bu çerçevede biz de gıda ile etkileşimin çok yönlü değerlerinin cihaz tasarımlarına dönüştürülmesine odaklandık. Söz konusu çalışma, insan-gıda etkileşimleri tasarımı yoluyla gündelik gıda etkileşimlerini destekleyen nasıl bilgiler elde edebiliriz? sorusuna cevap aramaktadır. Bu çalışmayla, (KC1) kullanıcı içgörüleri ve (KC2) yeme deneyimi cihazları tasarımlarından temel alan tasarım önerileri (KC3) elde etmeyi hedeflemektedir. Tasarım yoluyla araştırma metodunu izlediğimiz bu araştırmada ürettiğimiz objeleri, araştırma sorumuzu sürekli olarak dönüşüme uğratan birer araştırma nesnesi olarak ele aldık. Kullanıcı verisine dayalı olarak tasarladığımız“Mobile Food Printer”ve“Foodiebuddy”konsept prototiplerini kullanıcılara sunarak elde ettiğimiz içgörüler bu çalışmanın ana kemiğini oluşturmaktadır. Araştırmanın sonunda beş tasarım önerisi çıkmıştır: (1) tat sınırları ve limitleri, (2) fiziksel yeme deneyimi aktiviteleri, (3) yemek paylaşma aktiviteleri, (4) yeme deneyimini tamamlayan çevresel faktörler ve (5) fayda-zevk dengesi. Elde ettiğimiz bu öneriler, gelecek araştırmacılara bir tasarım objelerinin farklı bağlamlarda ortaya çıkarabileceği bilgileri gösterme konusunda ışık tutmuştur. Aynı zamanda tasarım pratisyenlerine de kullanıcı verisini nasıl tasarım sürecinde kullanabileceklerinin bir örneğini göstermiş olduk.
Özet (Çeviri)
This thesis presents doctoral research into exploring design recommendations for novel food-experiencing devices and interactions. Despite multiple studies that unravel the potentials in the unique and multifaceted nature of human-food relations, technology design studies mostly lean into techno-solutionist devices. This approach is reductive and eliminates the social, personal, cultural and traditional methods of food making, limiting the extent to which the device designs might address. In this trajectory, we delved into designing devices considering the multidimensional values weaved into everyday food interactions. This study addresses the following research question:“What insights can we gain for design research and practice through designing human-food interactions that support everyday food experiences?”With this study, we aim to reach Design recommendations (KC3) that will guide future HFI innovations through designing food-experiencing artifacts (KC2) based on user insights (KC1). We adopt Research Through Design (RtD) methodology and use design inquiry to build research objects that reframe the research as it progresses. The design knowledge collected manifests itself in the form of three conceptual prototypes namely“Mobile Food Printer”,“Foodiebuddy”and“Motion Master”. In the end, this inquiry resulted in five design recommendations each addressing a different topic in HFI artifact designs: (1) limits and boundaries of taste, (2) bodily food-experience activities, (3) sharing activities around food, (4) spatial elements that complete food experience and (5) the utility and pleasure tradeoff. The design recommendations spark inspiration for future design researchers by showing how to work with different stakeholders in discovering new aspects of a context. They also shed light on design practice and demonstrate how to incorporate users into the design process.