Çok katlı pazarlamaya yönelik distribütör tutumlarının belirlenmesine ilişkin bir saha araştırması
A field research on determining distributor attitudes towards multi-level marketing
- Tez No: 906207
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KÜBRA MÜGE DALDAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Çok katmanlı pazarlama doğrudan pazarlama yöntemlerinden birisidir. Bu pazarlama stratejisinin son yıllarda arttığı görülmektedir. Çok katmanlı pazarlama stratejisinde bir ağ sistemi kurulmaktadır ve ağ sisteminde ürünün dağıtımı distribütörler tarafından gerçekleştirilmektedir. Çok katmanlı pazarlama distribütörlerin kendilerini kendiişlerinin patronu olarak değerlendirebildikleri bir iş modelidir. Bu çalışmada çok katmanlı pazarlama iş modeline dâhil olan distribütörlerin tutumları incelenmiştir. Çalışmanın amacı distribütörlerin çok katmanlı pazarlamaya yönelik tutumlarının belirlenmesidir. Çalışmanın temel varsayımı distribütörlerin demografik özellikleri ve çok katmanlı pazarlama modeline dâhil olma düzeylerine göre çok katmanlı pazarlamaya yönelik tutumlarının farklılık göstereceğidir. Çalışmada anket yöntemi kullanılarak elde edilen veriler IBM SPSS Version22 ile değerlendirilmiştir. Anket verilerinin analizinde frekans ve yüzde değerleri kullanılmıştır. Çalışma modeline uygun olarak geliştirilen Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) ve Bağımsız Örneklem T Testi ile test edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre çok katlı pazarlama sektöründeki distribütörlerin cinsiyet, medeni durum, çocuk sayısı ve yaşın distribütörlerin tutumların çok etkilemezken eğitim, meslek ve yaşadıkları bölge gibi demografik özelliklerin ise tutumları arasında anlamlı bir farklılık oluşturmaktadır. Bununla birlikte tanımlayıcı özellikleri ise distribütör tutumları arasında anlamlı bir fark olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Multi-level marketing is one of thedirect marketing methods. It seems that this marketing strategy has increased in recentyears. In the multi-level marketing strategy, a network system is established and the distribution of the product in the network system is carried out by distributors. Multi-level marketing is a business model where distributors can consider them selves as the boss of their own business. In this study, the attitudes of distributor sinvolved in the multi-level marketing business model were examined. The aim of the study is to determine distributors' attitudes to wards multi-level marketing. The basic assumption of the study is that distributors' attitudes to wards multi-level marketing will differde pending on their demographic characteristics and their level of in volvement in the multi-level marketing model. The data obtaine dusing the survey method in the study was evaluated with IBM SPSS Version 22. Frequency and percent age values wereused in the analysis of survey data. It wastested with One-Way Analysis of Variance (ANOVA) and Independent Sample T Test, which were developed in accordance with thestudy model. According to the results of the research, while gender, marital status, number of children and age do not affect the attitudes of distributors in the multi-level marketing sector, demographic characteristics such as education, profession and theregion they live in create a signifi cant difference between their attitudes. How ever, there is a signifi cant difference between the descriptive characteristics and distributor attitudes.