Anamur (İçel) kuzeyinin jeolojisi
  1. Tez No: 90623
  2. Yazar: ABDULLAH ALTUNCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKER ÖZSAYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Çalışma alanı, Orta Toroslar'ın güney kesiminde yeralan Anamur ile Bozyazı (İçel) arasında kalan bölgeyi kapsamaktadır. Bölgede ilksel olarak aynı havza ürünü olduğu düşünülen, ancak zamanla tektonizma ve metamorfizma etkileriyle farklılaşan ve dolayısıyla da farklı stratigrafik ve tektonik özellikler sunan çökel birimler bulunmaktadır. İnceleme alanında göreceli otokton konumda olan çökel birimler ile bunu tektonik dokanakla üzerleyen allokton birimler ayırtlanmış ve haritaya geçirilmiştir. Göreceli otokton birim içerisinde; Bağlıca formasyonu (Permiyen ve/veya öncesi), Pınarlık formasyonu (Üst Permiyen), Akçaldağ formasyonu (Üst Kretase) ve Anamur formasyonu (Üst Paleosen-Eosen) ayırtlanmıştır. Allokton birim içerisinde; Gölboğazı formasyonu (Üst Devoniyen), Dumlugöze formasyonu (Permiyen), Göktepe formasyonu (Triyas) ve Çakozdağı formasyonu (Jura-Alt Kretase) ayırtlanmış ve incelenmiştir. İnceleme alanında Alpin orojenezinin etkileri yoğun bir şekilde gözlenmektedir. KB'dan GD'ya doğru gelişen bindirme fayları ile bu bindirmeler sonrasında gelişen KD-GB uzanımlı sol yönlü doğrultu atımlı faylar gelişmiştir.
Özet (Çeviri)
The study area is located between Bozyazi and Anamur (içel) in the middle part of the Taurides. There have been seen some sedimentary units, which were affected by tectonism and metamorphism, and thought to be formed within the same basin, representing different stratigraphical and tectonic features in the investigated area. Relatively autochthonous sedimentary units and allochthonous units were distinguished and mapped within the study area. Here, allochthonous units tectonically overlie these relatively autochthonous sedimentary units. Bağlıca Formation (Permian and/or prior), Pınarcık Formation (Upper Permian), Akçaldağ Formation (Upper Cretaceous) and Anamur Formation (Upper Palaeocene-Eocene) were distinguished in the relatively autochthonous sedimentary units. Gölboğazı Formation (Upper Devonian), Dumlugöze Formation (Permian), Göktepe Formation (Triassic) and Çakozdağı Formation (Jurassic-Lower Cretaceous) were distinguished in the allochthonous units. The affects of the Alpine orogenesis have intensively been seen in the study area. Northwest-southeast trending trust faults were formed prior to the northeast-southwest trending sinistral strike-slip faults.