Yansıma önleyici filmlerde optik özelliklerin ve ıslana bilirliğin araştırılması
Investigation of optical properties and wettability in anti-reflective films
  1. Tez No: 906245
  2. Yazar: YUNUS EMRE KOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YASHAR AZIZIAN KALANDARAGH, DR. ZEYNEP DEMİRCİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fotonik Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmada, cam alttaş üzerine Angstrom Engineering marka ince film kaplama cihazında tek seri olacak şekilde DC magnetron sputter yöntemi ile HfO2 ve SiO2 kaplaması yapılmıştır. Yansıma önleyici kaplamaya uygun olarak 1060 nm dalga seçilmiş bu dalga boyundaki optik özellikleri araştırılmıştır. Üretim parametrelerinde değişken değerler basınç ve oksijen olarak belirlenmiş, sabit değerler ise argon akışı, sıcaklık, kalınlık ve güç olarak belirlenmiştir. Üretilen numelerin AFM ve Beyaz Işık İnterferometresinde yüzey morfolojisi incelenmiştir. Yüzey morfolojisinin ıslanabilirlik üzerine etkileri belirlemek için Hamilton şırıngası yardımı ile yüzey ile su damlası arasındaki temas açıları görüntülenmeştir. Elde edilen görüntüler Imaj J programında analiz edilerek yüzey ile damla arasındaki temas açıları belirlenerek farklı parametrelerde üretilen HfO2 ve SiO2 kaplmalarının ıslanabilirlik değerleri incelenmiştir. Yapılan çalışmalar neticesinde geçirgenlik değeri yüksek olan SiO2 ve ıslabililirlik oranı düşük olan HfO2 kaplaması geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the DC reactive sputtering method is used to produce HfO2 thin films on glass substrates with different deposition parameters. Process pressure and oxygen flow are the varied parameters. Films were examined in terms of transmission and wettability. Wettability is measured by dripping a fixed amount of DI water onto the coated samples with a Hamilton glass injector. The contact angle is measured by analyzing the drop photographs. The results show that SiO2 coating has high transparency and low wetting ability compared to HfO2 coating. Overall, this study investigates how different deposition parameters affect the optical properties and wettability of HfO2 thin films for potential integration into anti-reflective film stacks on protective windows in order to improve their performance under cold weather conditions.