İş hayatının çalışanlar üzerinde yarattığı etki ve yorgunluk toplumu analizi: Trabzon ili-Forum AVM örneği
The effect of business life on employees and analysis of fatigue society: Trabzon province-Forum Shopping Center example
  1. Tez No: 906244
  2. Yazar: SENA ÇELİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERDAL FİDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bugün insanlık, her açıdan değişimin ve yeniliğin yoğun bir şekilde hissedildiği bir toplumda yaşam sürdürmektedir. İnsanlar, hayatlarını idame ettirebilmek için toplumun kendilerine sunduğu olanakları değerlendirmektedir. Çalışmanın yalnızca birkaç alanla sınırlandırıldığı modern öncesi toplumlardan farklı olarak, günümüz toplumunda iş kolları her alanda büyük bir çeşitlilik göstermektedir. Bu çeşitlenme, piyasanın hareketlenmesine ve rekabet ortamının yoğunlaşmasına yol açmıştır. Artan rekabet koşulları altında çalışmak, geçmiş dönemlere kıyasla çok daha zorlayıcı bir hale gelmiştir. Sürekli değişim, çalışanların hem iş ortamına hem de mevcut tempoya uyum sağlamasını güçleştirmiş, bu durum yalnızca fiziksel değil, aynı zamanda zihinsel yorgunluğu da beraberinde getirmiştir. Buradan hareketle, bu çalışma Forum AVM çalışanlarının deneyimlediği yorgunluğu hem fiziksel hem de zihinsel boyutlarıyla ele almayı ve bu durumun kapitalist sistem içerisindeki tezahürünü analiz etmeyi amaçlamaktadır. Çalışmada, günümüz toplumunda yaşanan yorgunluğun incelenmesi kısmında Byung-Chul Han'ın yorgunluk toplumu analizinden yararlanılmıştır. Çalışma hayatında ortaya çıkan yorgunluğun kapitalist sistem çerçevesinde değerlendirilmesi bağlamında ise Karl Marx'ın görüşlerinden hareket edilmiştir. Bu bağlamda, günde yüzlerce müşteri ağırlayan Trabzon Forum AVM kapsamında farklı sektörlerden seçilen 15 kadın ve 15 erkek olmak üzere toplamda 30 çalışanla görülmüştür. Nitel yöntemin kullanıldığı bu çalışmada, çalışanlarla yapılan derinlemesine görüşmeler, yarı-yapılandırılmış görüşme formu aracılığıyla gerçekleştirilmiştir. Görüşmelerden elde edilen veriler ise betimsel analiz tekniğiyle yorumlanmıştır. Araştırma sonucu, çalışanların yalnızca iş yükünden kaynaklı olarak bir fiziksel yorgunluk yaşamadığı, performans baskısının üzerlerinde zihinsel bir yorgunluğa da yol açtığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Today, humanity lives in a society where change and innovation are intensely felt in every aspect. People utilize the opportunities offered by society to sustain their lives. Unlike pre-modern societies, where work was limited to only a few areas, today's society exhibits great diversity in occupational fields. This diversification has led to increased market activity and intensified competition. Working under these heightened competitive conditions has become significantly more challenging compared to previous periods. Constant change has made it difficult for employees to adapt both to their work environment and the prevailing pace, leading to not only physical but also mental exhaustion. Based on this, the present study aims to examine the fatigue experienced by Forum AVM employees in both its physical and mental dimensions and to analyze its manifestation within the capitalist system. In the examination of fatigue observed in contemporary society, the study draws upon Byung-Chul Han's analysis of burnout society. For the evaluation of workplace fatigue within the framework of the capitalist system, the study references the perspectives of Karl Marx. In this context, the research was conducted with a total of 30 employees—15 women and 15 men—selected from various sectors within Trabzon Forum AVM, which hosts hundreds of customers daily. Employing a qualitative methodology, in-depth interviews were carried out using a semi- structured interview form. The data obtained from these interviews were interpreted through descriptive analysis. The results revealed that employees experience not only physical fatigue due to workload but also mental exhaustion stemming from performance pressure.