Öğretmenlerin algılarına göre okul yöneticilerinin mizah davranışları ile öğretmenlerin pozitif psikolojik sermayeleri arasındaki ilişki
The relationship between school administrators humor behavior and teachers positive psychological capital according to teachers' perceptions
  1. Tez No: 906261
  2. Yazar: EMRULLAH BÜYÜK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERGÜN RECEPOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu araştırmanın amacı öğretmenlerin algılarına göre okul yöneticilerinin mizah davranışları ile öğretmenlerin pozitif psikolojik sermayeleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Ayrıca okul yöneticilerinin sergilediği mizah tarzının öğretmen algılarına göre ortaya konulması ve öğretmenlerin kendilerine dönük pozitif psikolojik sermaye algılarına göre anlamlı ve olumlu bir bakış açısı geliştirmesine katkı sunulması çalışmamızın amaçları içinde yer almaktadır. Pozitif psikoloji insan davranışlarının olumlu yönleri üzerinde durduğundan olumsuz algılanan tutum ve davranışlar eğitim ortamlarından uzaklaştırıldığında öğrenme istekleri yüksek olan öğrenci grupları böyle bir okul ikliminden en fazla kazanım ile istifade edebileceklerdir. Bu çalışmadaki nihai amacımız da bu hususları vurgulamak, değişkenlerin demografik verilerle ilişkisini tespit etmeye çalışmak ve okul ortamlarında olumlu bir bakış açısı gelişmesine katkı sunmaktır. Bu araştırma ilişkisel tarama modelinde betimsel bir çalışmadır. Araştırmamızın sonucunda öğretmenlerin pozitif psikolojik sermaye ve alt boyutları olan özyeterlik, iyimserlik, güven, dışadönüklük, psikolojik dayanıklılık, umut ile mizah davranışları ve alt boyutları olan alaycı mizah tarzı, üretici mizah tarzı, onaylayıcı mizah tarzı, reddedici mizah tarzı ve mizahi olmayan tarz boyutları arasında düşük seviyede anlamlı bir ilişki olduğu ortaya çıkmıştır. Pozitif psikolojik sermaye alt boyutları ve mizah davranışları alt boyutlarıyla demografik verilerden medeni durum, yaş ve mesleki kıdem değişkenleri bağlamında anlamlı farklılıklar söz konusudur. Pozitif psikolojik sermaye toplam boyutlarının alaycı mizah tarzı boyutunun %0,3'ünü yordadığı tespit edilmiştir. Buna karşın pozitif psikolojik sermaye toplam boyutlarının üretici mizah tarzı boyutunu anlamlı bir şekilde yordadığı görülmektedir. Pozitif psikolojik sermaye toplam boyutlarının üretici mizah tarzı boyutunun %24'ünü yordadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of our study is to analyze the relationship between school administrators' humor behavior and teachers' positive psychological capital according to teachers' perceptions. it is also among the aims of our study to reveal the humor style exhibited by school administrators according to teacher perceptions and to contribute to the development of a meaningful and positive perspective according to teachers' positive psychological capital perceptions towards themselves. Since positive psychology focuses on the positive aspects of human behavior, when negatively perceived attitudes and behaviors are removed from educational environments, student groups with a high desire to learn will be able to benefit from such a school climate with the most gains. Our ultimate goal in this study is to emphasize these issues, try to determine the relationship of variables with demographic data, and contribute to the development of a positive perspective in school environments. Our study was conducted with a quantitative research pattern, simple random sampling was used, and descriptive and relational screening models were used. As a result of our research, teachers' positive psychological capital and its sub-dimensions self-efficacy, optimism, confidence, extraversion, psychological resilience, hope and humor behaviors and its sub-dimensions sarcastic humor style, productive humor style, confirming humor style, rejecting humor style and non-humorous style dimensions were determined. It was revealed that there was a low level significant relationship. There are significant differences in the positive psychological capital sub-dimensions and humor behavior sub-dimensions and demographic data in the context of marital status, age and professional seniority variables. It was determined that the total dimensions of positive psychological capital predicted 0.3% of the sarcastic humor style dimension. On the other hand, it is seen that the total dimensions of positive psychological capital significantly predict the productive humor style dimension. It was determined that the total dimensions of positive psychological capital predicted 24% of the productive humor style dimension.