Futbolcuların iletişim ve empati becerilerinin performansları üzerine etkisi: Kastamonu amatör lig futbolcuları üzerine bir araştırma
The effect of football players' communication and empathy skills on their performance: A research on Kastamonu amateur league football players
- Tez No: 906260
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ENES UĞUR TOHUM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
İnsanların yaşamları boyunca iş hayatımızda performansı arttırmak için birbiriyle sürekli iletişim kurmaktadır. İnsanların iletişim daha iyi ve düzgün olabilmesi için birbirini anlaması yani empati yapmaları gerekir. Empati bireyin kendisini farklı bir kişinin yerine koyarak onu anlaması ve bu sayede iletişim esnada birbirlerinin hislerinin, görüşlerinin ve fikirlerini paylaşarak iletişim becerisini arttırmaktadır. İletişim becerisinin artması sonucu takım sporlarında yapılan müsabakalarda futbolcuların sergilediği başarı ve işini en iyi şekilde yapması iş performansında değişiklik meydana gelecektir. Bu araştırmanın amacı futbolcuların iletişim ve empati becerilerinin iş performansı üzerindeki etkisinin araştırılmasıdır. Tarama modellerinden ilişkisel tarama modeli üzerine kurulmuş olan çalışmanın örneklemini Kastamonu ilinde 332 erkek amatör lig futbolcuları oluşturmaktadır. Verileri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından oluşturulmuş kişisel form, Empatik Beceri Ölçeği, İletişim Becerileri Ölçeği ve İş Performans Ölçeği kullanılmıştır. İletişim Becerileri, Empatik Eğilim ve İş Performansı ölçeklerinin arasındaki ilişki korelasyon testi ile değerlendirilmiştir. İletişim Becerileri ve Empatik Eğilim düzeylerinin, İş performansı üzerine olan etkisi doğrusal regresyon analizi ile değerlendirilmiştir. Araştırmada yapılan analizler SPSS 25 istatistik programı kullanılarak yapılmıştır. Sonuçlara bakıldığında“iletişim becerileri (genel)”ve“Empatik eğilim”ile“iş performansı”arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki belirlenmiştir.“Empatik eğilim”ile“iletişim düzeyi”arasında da orta düzeyde pozitif yönde istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Empati ve İletişim becerisinin iş performansına etkisi olduğu analiz sonucunda görülmüştür. Genel olarak iş performansı ile iletişim becerileri ve empati eğilimi arasında ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
People constantly communicate with each other throughout their lives to increase performance in our business lives. In order for communication to be better and more proper, people need to understand each other, that is, they need to empathize. Empathy increases communication skills by putting oneself in the shoes of another person and understanding them, and thus sharing each other's feelings, views and ideas during communication. As a result of increased communication skills, the success displayed by football players in team sports competitions and doing their job in the best way will change job performance. The purpose of this research is to investigate the effect of football players' communication and empathy skills on job performance. The sample of the study, which is based on the relational screening model from screening models, consists of 332 male amateur league football players in Kastamonu province. Personal form, Empathic Skill Scale, Communication Skills Scale and Job Performance Scale created by the researcher were used as data collection tools. The relationship between the Communication Skills, Empathic Tendency and Job Performance scales was evaluated with correlation test. The effect of Communication Skills and Empathic Tendency levels on job performance was evaluated with linear regression analysis. The analyses conducted in the study were conducted using the SPSS 25 statistical program. When the results were examined, a positive and significant relationship was determined between“communication skills (general)”and“empathic tendency”and“job performance”. A moderately positive and statistically significant relationship was also determined between“empathic tendency”and“communication level”. It was observed as a result of the analysis that empathy and communication skills had an effect on job performance. In general, it was concluded that there was a relationship between job performance and communication skills and empathic tendency.