İntrauterin inseminasyon (IUI) yapılan total progresıf motil sperm sayısının (TPMSS) 5 milyon üstü ve altında olan çiftlerde gebelik başarı oranının değerlendirilmesi
Evaluation of the pregnancy success rate in couples with a total progressive motile sperm count ((TPMSC) over and below 5 million which received intrauterine insemination (IUI)
- Tez No: 852688
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜŞERREF BANU YILMAZ, PROF. DR. ENİS ÖZKAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı açıklanamayan infertilite tanısı altında total progresif motil sperm sayısının beş milyon altında olup intrauterin inseminasyon (IUI) yapılan çiftlerin gebelik sonuçlarının total progresif motil sperm sayısı beş milyon ve üstünde olan çiftlerle karşılaştırıp beş milyon değerinin inseminasyon için bir sınır değer olup olmayacağını ortaya koymaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız 2021-2022 yılları arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi İnfertilite ve Tüp Bebek polikliniklerine başvuran ve açıklanamayan infertilite tanısı alan 98 çiftin 122 intrauterin -inseminasyon (IUI) siklusu ile gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya hastanemiz etik kurul onayını takiben başlanmıştır. IUI uygulanan hastaların verileri retrospektif olarak incelenerek gebelik sonuçları değerlendirilmiştir. Gebelik sonuçları şu şekilde değerlendirilmiştir: beta hcg değerleri pozitifleşen çiftler kimyasal gebelik beta hcg pozitifliği sonrası 2D USG'de gestasyonel sac ve fetal kalp atımı görülen gebelikler klinik gebelik, canlı doğumla souçlanan gebelikler ise canlı doğum oranı olarak adlandırılmıştır. Spermler Dünya Sağlık Örgütü Kriterleri'ne göre değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of our study is to compare the pregnancy outcomes of couples with a total progressive motile sperm count below five million under the diagnosis of unexplained infertility and who underwent intrauterine insemination (IUI) with couples whose total progressive motile sperm count is above five million and to determine whether the value of five million would be a limit value for insemination Materials and Methods: Our study was conducted with 122 intrauterine insemination (IUI) cycles of 98 couples who applied to the Infertility and In Vitro Fertilization polyclinics of the Health Sciences University Zeynep Kamil Womens and Childrens Diseases Training and Research Hospital between 2021 and 2022 and were diagnosed with unexplained infertility. The study was started following the approval of our hospital Ethics Committee. The data of the patients who underwent IUI were examined retrospectively and their pregnancy outcomes were evaluated. Pregnancy outcomes were evaluated as follows; Couples with positive beta hCG values are called chemical pregnancies, pregnancies with gestational sac and fetal heartbeat on 2D USG after beta hCG positivity are called clinical pregnancy, and pregnancies resulting in live birth are called the live birth rate. Sperms were evaluated according to World Health Organization Criteria. Results: The pregnancy rate was recorded as 0.00% in cases with total progressive motile sperm count (TPMSC) below 5 million and IUI performed, the chemical pregnancy rate in cases with TPMSC above 5 million, the clinical pregnancy rate (34.8%), and the clinical pregnancy rate in patients with TPMSC above 5 million. (31.9%), the rate of taking a baby home was recorded as (23.2%) in patients with a TPMSC number above 5 million, and it was significantly higher in cases with a TPMSS number above 5 million.