Enerji dağılımlı X-ışını floresans (EDXRF) spektroskopisi kullanılarak standart karşılaştırma yöntemiyle altın ayarı tespiti
Gold carat detection using energy dispersive X-ray fluorescence (EDXRF) spectroscopy by standard comparison method
  1. Tez No: 906274
  2. Yazar: DAMLA DİCLE ÇATAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYNUR ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Altın, mücevherlerin veya ziynet eşyalarının içeriğinde farklı oranlarda bulunabilmektedir. Altının mücevher içerisindeki oranı, altın ayarı olarak bilinmektedir. Bu tezin amacı mücevher olarak kullanılan altının ayarının ve imitasyon altın mücevherinin belirlenmesinde ED-XRF spektrometresinin ve temel parametreler (TP) yönteminin kullanılarak,“standartlı”yeni bir analiz metodu belirlemektir. Altın mücevherindeki altın ayarının ve diğer elementlerin miktarını belirlemek için enerji ayrımlı X-ışınları spektrometresinden (ED-XRF) yararlanılmıştır. Tez çalışmasında, 10 – 50 kV gerilim ve 5 – 200 μA aralığında akımla çalışabilen, maksimum 4 W gücünde, Ag-anotlu x-ışın uyarıcı kaynaklı ED-XRF sistemi 500 µm Silikon Drift Diyot (SDD) dedektörü kullanılmıştır. Piyasada satışa sunulan farklı ayardaki altın numuneleri bu cihazlar yardımı X-ışını ile uyarılarak dedektörden alınan ölçümlerle yapılmış olan spekral analiz değerlendirmeleri sonucu altın numunelerinin şeklinde geometrisinde ve fiziksel formunda (metalik yada toz formu) tahribat olmadan standartlı olarak uygun ayarda olup olmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Gold can be found in different amounts in jewelry or ornaments. The proportion of gold in the jewel is known as gold carat. The aim of this thesis is to determine a new“standard”analysis method by using ED-XRF spectrometer and basic parameters (TP) method in determining the karat of gold used as jewelry and imitation gold jewelry. Energy dispersive X-ray spectrometry (ED-XRF) was used to determine the amount of gold carat and other elements in gold jewelry. In the thesis study, a 500 µm Silicon Drift Diode (SDD) detector with an Ag-anode x-ray exciter source and a maximum power of 4 W, which can operate with a voltage between 10 - 50 kV and a current between 5 - 200 μA, was used. Gold samples of different carats offered for sale in the market were stimulated with X-rays with the help of these devices, and as a result of the spectral analysis evaluations made with the measurements taken from the detector, it was determined whether the gold samples were in the appropriate carat as standard, without any damage to their shape, geometry and physical form (metallic or powder form).