Göçmen kadınların gündelik hayat deneyimlerinde komşuluk ilişkilerinin incelenmesi: Düzce örneği
Investigation of neighborhood relations in everyday life experiences of migrant women: The case of Düzce
- Tez No: 906289
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH TAŞKESEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Göç, bir yer değiştirme eylemi olarak bir sürece tekabül etmektedir. Farklı ülkelerden göç eden göçmen kadınların gündelik hayat deneyimlerinde komşuluk ilişkilerinin incelenmesini ele alan bir tez araştırmasıdır. Araştırmanın amacı, göçmen kadınların gündelik hayat deneyimlerinde komşuluk ilişkilerinde yaşadıkları deneyim ve zorlukları ortaya çıkarmaktır. Nitel araştırma yöntemi kullanılarak elde edilen bulgular betimsel analiz tekniğiyle yorumlanmıştır. Örneklem seçimi için ise kartopu örnekleme yöntemi tercih edilmiştir. Araştırmaya 27 göçmen kadın gönüllü olarak katılmış ve Düzce ilindeki göçmen kadınlarla sınırlı tutulmuştur. Veriler, yarı yapılandırılmış görüşme formu aracılığıyla toplanmış ve yüz yüze gerçekleştirilen derinlemesine görüşmelerle veri toplama süreci tamamlanmıştır. Bulgular, göç etme ve karar süreci, gündelik hayat deneyimleri, komşuluk ilişkileri, komşuluk ilişkilerinde dilin rolü ve geleceğe yönelik beklentilerine ilişkin görüşleri gibi temalar altında sunulmuştur. Araştırmanın sonucunda, göçmen kadınların gündelik hayat deneyimlerinde ve komşuluk ilişkilerinde çeşitli zorluklarla karşılaştığını, bu süreçleri bu süreçleri her bir göçmen kadının farklı şekilde deneyimlediği, bazı göçmen kadınların bu süreçte kendilerini geliştirerek yeni yerleşim yerlerine adapte oldukları ve gündelik hayatlarını yeniden inşa ettikleri görülmüştür. Yapılan çalışmayla, göçmen kadınların gündelik hayatlarında komşuluk ilişkilerinin incelenmesi perspektifiyle, göç ve kadın konulu akademik çalışmalara katkı sağlamayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
Migration corresponds to a process as an act of displacement. It is a thesis research that examines the neighborhood relations in the daily life experiences of immigrant women migrating from different countries. The aim of the research is to reveal the experiences and difficulties experienced by immigrant women in their daily life experiences in neighborhood relations. The findings obtained using the qualitative research method were interpreted with the descriptive analysis technique. The snowball sampling method was preferred for sample selection. 27 immigrant women participated in the research voluntarily and were limited to immigrant women in Düzce province. The data were collected through a semi-structured interview form and the data collection process was completed with in-depth interviews conducted face-to-face. The findings are presented under themes such as migration and decision-making process, daily life experiences, neighborhood relations, the role of language in neighborhood relations and their views on their expectations for the future. As a result of the research, it was seen that immigrant women encounter various difficulties in their daily life experiences and neighborhood relations, that each immigrant woman experiences these processes differently, and that some immigrant women develop themselves in this process, adapt to their new settlements and rebuild their daily lives. The study aims to contribute to academic studies on migration and women, with the perspective of examining the neighborhood relations in the daily lives of immigrant women.