Eski Mezopotamya'da tabletevleri, arşivler ve kütüphaneler
Tablethouses, archives and libraries in Ancient Mesopotamia
  1. Tez No: 906302
  2. Yazar: ELİF BEGÜM ÇULHA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESMA ÖZ KİRİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Sumerlerin Mezopotamya bölgesine gelmesinin ardından tarihi birçok gelişme yaşanmıştır. Bu gelişmelerin en önemlisi, sistemli bir kayıt tutma aracı olan yazının ortaya çıkmasıdır. Çivi yazısı olarak adlandırılan bu yazı türü, yeni sektörlerin ve mesleklerin ortaya çıkmasının yanında kurumsal olarak da yeni oluşumların ortaya çıkmasını sağlamıştır. Bu oluşumların en önemlisi,“tabletevleri”adı verilen hem eğitimin olduğu hem de bir yazı atölyesi görevi gören kurumların ortaya çıkması ve tüm Mezopotamya coğrafyasında yayılmasıdır. Tabletevleri aracılığıyla çivi yazısını okuyup yazabilen insanlar zaman geçtikçe artmıştır. Kâtip adayları, tabletevlerinde eğitim alırken var olan literatürlerin kopyalanıp çoğaltılmasına da katkı sağlamışlardır. Artan kil tabletlerin ise depolanması ve korunması adına arşivler ve daha sonrasında da Kütüphaneler ortaya çıkmıştır. Arşiv ve kütüphaneler günümüzde Mezopotamya siyasi hayatının ve kültürünün anlaşılmasında çok büyük katkılar sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
After the Sumerians arrived in Mesopotamia, many historical developments took place. The most important of these developments was the emergence of writing as a systematic record-keeping tool. This type of writing, called cuneiform, led to the emergence of new sectors and professions as well as new institutional formations. The most important of these formations is the emergence and spread throughout Mesopotamia of institutions called“tablethouses”, which served both as a place of education and a writing workshop. Through tablethouses, the number of people who could read and write cuneiform increased over time. While scribe candidates received training in tablethouses, they also contributed to the copying and reproduction of existing literature. Archives and later libraries emerged in order to store and protect the increasing number of clay tablets. Archives and libraries have made great contributions to the understanding of Mesopotamian political life and culture today.