Cam tavan sendromunun Türk kamu yönetiminde kadın yöneticilerin yükselişi üzerindeki etkisi
The effect of the glass ceiling syndrome on the rise of women manegers in the Turkish public administration
  1. Tez No: 906301
  2. Yazar: SÜMEYYA DİNÇARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET GÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Kadınların iş gücüne katılımı, ekonomik kalkınmanın ve toplumsal ilerlemenin önemli bir göstergesidir. Ancak, kadınlar iş hayatında varlık göstermeye başladığından beri, cinsiyet eşitsizliği ve ayrımcılık gibi sorunlar sürekli gündemde kalmıştır. Özellikle yöneticilik pozisyonlarına yükselme süreçlerinde, kadınların karşılaştıkları engeller, toplumsal cinsiyet rollerinin ve ataerkil kültürel normların etkisiyle daha belirgin hale gelmektedir. Bu bağlamda, kadınların kariyerlerinde belirli bir seviyeden sonra ilerlemelerini engelleyen görünmez bariyerleri ifade eden“cam tavan sendromu”, kadın yöneticilerin kariyer gelişimini olumsuz yönde etkileyen önemli bir faktör olarak karşımıza çıkmaktadır. Araştırma, Tokat İl/İlçe genelinde kamu sektöründe çalışan kadınlar arasında yapılan anket verilerine dayanmaktadır. Elde edilen bulgular ile cam tavan sendromunun Türk kamu yönetiminde kadın yöneticilerin kariyer gelişimi üzerindeki engelleyici etkilerini kapsamlı bir şekilde analiz etmektedir. Anket verileri, kadınların iş yaşamında karşılaştıkları zorlukları ve bu zorlukları aşmak için ihtiyaç duydukları destekleri ortaya koyarak, kamu kurumlarında cinsiyet eşitliğinin önüne geçmeye yönelik stratejik öneriler sunmaktadır. Kadınların yöneticilik pozisyonlarına erişiminin kolaylaştırılması, kamu yönetiminde daha kapsayıcı ve adil bir yapının oluşturulmasına önemli katkılar sağlayacağı gibi kamu hizmetlerinin verimliliği ve kalitesini artırmada da önemli bir adım olarak görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The participation of women in the workforce is an important indicator of economic development and social progress. However, since women have started to become active in the business world, issues such as gender inequality and discrimination have remained constantly on the agenda. The obstacles women face in the process of ascending to managers positions become more pronounced due to the influence of societal gender roles and patriarchal cultural norms. In this context, the“glass ceiling syndrome,”which refers to invisible barriers that prevent women from advancing beyond a certain level in their careers, emerges as a significant factor negatively affecting the career development of female managers. The research is based on survey data collected from women working in the public sector in the Tokat province and its districts. The findings comprehensively analyze the obstructive effects of the glass ceiling syndrome on the career development of female managers in Turkish public administration. The survey data reveals the challenges women encounter in their professional lives and the support they need to overcome these challenges, offering strategic recommendations to address gender inequality in public institutions. Facilitating women's access to management positions not only contributes to the creation of a more inclusive and equitable structure in public administration but also represents a significant step towards enhancing the efficiency and quality of public services.