An investigation on the presentation of speech acts in 8th grade EFL coursebooks in relation to the High School Entrance Examination (LGS)
8.sınıf İngilizce ders kitaplarında yer alan söz eylemlerin Liseye Giriş Sınavı (LGS) ile ilişkilendirilip incelenmesi
- Tez No: 906303
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE İREM ÇOMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Öğretimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 209
Özet
Dil öğretiminde pragmatik yeterlik, öğrencilerin dili sosyal ve kültürel bağlamlarda uygun şekilde kullanabilme becerilerini geliştirmeyi hedefler. Bu bağlamda, ders kitaplarının içerdiği konuşma edimlerinin çeşitliliği ve bu edimlerin öğrencilerin sınav performansları üzerindeki etkisi önem kazanmaktadır. Bu çalışma, 'Mastermind' ve 'Upswing English' ders kitaplarında yer alan konuşma edimlerinin incelenmesi ve LGS ile olan ilişkilerinin değerlendirilmesi üzerine odaklanmaktadır. Bu tezin amacı, 8. sınıf 'Mastermind' ve 'Upswing English' ders kitaplarında yer alan konuşma edimlerinin sunumlarını inceleyerek, bu sunumların LGS'deki konuşma edimleri ile ne kadar örtüştüğünü belirlemektir. Bu doğrultuda, ders kitaplarının LGS'ye hazırlık sürecindeki etkinliğini değerlendirmek ve önerilerde bulunmak amaçlanmaktadır. Araştırma, 2018-2023 yılları arasındaki LGS sınavlarını ve 'Mastermind' ile 'Upswing English' ders kitaplarını kapsamaktadır. Ders kitaplarında yer alan konuşma edimlerinin çeşitliliği, sıklığı ve sunum şekilleri analiz edilerek, bu edimlerin LGS'deki karşılıkları ile kıyaslanmıştır. Araştırmada, içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. 'Mastermind' ve 'Upswing English' ders kitaplarında yer alan konuşma edimleri belirlenmiş ve bu edimlerin LGS sınavlarındaki edimlerle karşılaştırılması yapılmıştır. Konuşma edimlerinin ders kitaplarında nasıl sunulduğu, hangi sıklıkla yer aldığı ve öğrencilerin bu edimleri nasıl kullanmaya teşvik edildiği incelenmiştir. Araştırma bulguları, her iki ders kitabının da konuşma edimlerini çeşitli şekillerde ve sıklıklarda sunduğunu göstermiştir. 'Upswing English' ders kitabı, konuşma edimlerinin daha tutarlı ve geniş bir yelpazede sunulduğu bir yapı sergilerken, 'Mastermind' ders kitabında bu çeşitlilik ve sıklık ünitelere göre değişkenlik göstermektedir. LGS sınavlarında yer alan konuşma edimleri, ders kitaplarında öğretilen edimlerle büyük ölçüde örtüşmektedir, bu da kitapların sınav hazırlığında etkili olduğunu göstermektedir. Öğrencilerin konuşma edimlerini pratik yapmalarını teşvik eden rol yapma, simülasyon ve etkileşimli aktiviteler gibi yöntemler kullanılmalıdır. Ders kitaplarında konuşma edimlerinin çeşitliliği ve kapsamı artırılmalı, bu edimler daha tutarlı bir şekilde tüm ünitelere yayılmalıdır.
Özet (Çeviri)
Pragmatic competence in language teaching aims to develop students' skills in using the language appropriately in social and cultural contexts. In this context, the variety of speech acts included in textbooks and the impact of these acts on students' exam performances gain importance. This study focuses on examining the speech acts in the 'Mastermind' and 'Upswing English' textbooks and evaluating their relationship with LGS. The aim of this thesis is to examine the presentations of speech acts in the 8th grade 'Mastermind' and 'Upswing English' textbooks and to determine how much these presentations overlap with the speech acts in LGS. In this context, it is aimed to evaluate the effectiveness of the textbooks in the LGS preparation process and to make recommendations. The research covers the LGS exams between 2018-2023 and the 'Mastermind' and 'Upswing English' textbooks. The variety, frequency and presentation styles of speech acts in the textbooks were analyzed and compared with their equivalents in the LGS. The content analysis method was used in the study. The speech acts in the 'Mastermind' and 'Upswing English' textbooks were determined and these acts were compared with the acts in the LGS exams. It was examined how speech acts were presented in the textbooks, how often they were included and how students were encouraged to use these acts. The research findings showed that both textbooks presented speech acts in various ways and frequencies. While the 'Upswing English' textbook exhibited a structure in which speech acts were presented more consistently and in a wider range, this variety and frequency varied according to the units in the 'Mastermind' textbook. The speech acts in the LGS exams largely overlap with the acts taught in the textbooks, which shows that the books are effective in exam preparation. Methods such as role-playing, simulation, and interactive activities that encourage students to practice their speech acts should be used. The variety and scope of speech acts in textbooks should be increased, and these acts should be spread more consistently across all units.