Sosyal medyadan elde edilen verilerin endüstriyel tasarımcı tarafından etkin kullanımına yönelik model geliştirilmesi
A model for industrial designers to efficiently utilize data gathered from social media
  1. Tez No: 906322
  2. Yazar: İLKE ÖZTEKE AYSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALPER ÇALGÜNER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 227
Özet
Tasarımcılar, tasarladıkları ürün veya hizmetlerin gelecekteki kullanıcısını düşünerek, kullanıcıların ihtiyaç ve isteklerine uygun olacak ürün veya hizmeti tasarlamaktadırlar. Tasarımcılar tasarlama süreçlerinin çeşitli aşamalarında kullanıcı hakkında bilgi toplamaktadırlar. Katılımcı tasarım yaklaşımı ile kullanıcılar, tasarımcıların tasarlama süreçlerine dahil edilmektedirler. Kullanıcılar, kendi deneyimlerinin uzmanı olarak fikir üretmede ve tasarım geliştirmede rol oynamaktadırlar. Sayısal haberleşme ve iletişim teknolojilerinin gelişmesi ile birlikte katılımcı tasarım çevrimiçi ortam üzerinde de uygulanabilir hale gelmiştir. Özellikle sosyal medya platformları; büyük bir kullanıcı altyapısı olması, farklı etkileşim ve iletişim araçlarını barındırması ile katılımcı tasarım uygulamalarının gerçekleştirilebilmesi için cazip bir alan sunmaktadırlar. Nitekim katılımcı tasarımın sosyal medya üzerinden gerçekleştirildiği çalışmalardan olumlu geri dönüşler alınmıştır. Ancak bu alanda yürütülen çalışmaların geneli belli bir tasarımcı grubu veya projeye yönelik olup; tasarımcıların kullanıcılar ile istedikleri zaman, istedikleri projede birlikte çalışabilmesine olanak sağlayabilecek bir sistem üzerine çalışmaya rastlanmamıştır. Bu nedenle bu çalışmanın amacı tasarımcı ve kullanıcıların iş birliğinde bulunabilmesine olanak sağlayan bir sosyal medya platform modelinin tasarım ölçütlerini ortaya koymak olarak şekillenmiştir. Araştırmacı bu süreçte tasarım tabanlı araştırma yöntemini kullanarak bir yol haritası oluşturmuştur. Bu kapsamda alanyazın taraması ve 269 tasarımcı ile gerçekleştirilen anket sonrasında bir sosyal medya platform modeli prototipi oluşturulmuştur. Bu prototip üzerinden gerçekleştirilen kullanıcı testlerinden sesli düşünme ve görüşme yöntemleri ile tasarımcılar ve kullanıcılardan veriler ayrı ayrı toplanarak, içerik analizleri gerçekleştirilmiştir. Elde edilen kodlar ve temalar doğrultusunda prototipler geliştirilerek, katılımcı tasarımı sosyal medya üzerinden gerçekleştirebilecek mobil uygulama için tasarım ölçütleri ortaya konulmuştur. Bundan sonra gerçekleştirilebilecek çalışmalar için önerilerde bulunulmuştur.daha sonra doldurulacaktır
Özet (Çeviri)
Designers, considering the future users of the products or services they create, design products or services that align with the needs and desires of these users. Throughout various stages of the design process, designers gather information about users. Using a participatory design approach, users are integrated into the design processes of designers. Users, as experts of their own experiences, play a role in generating ideas and developing designs. With the advancement of digital communication and information technologies, participatory design has become feasible in online environments. Social media platforms, in particular, offer an attractive space for the implementation of participatory design due to their large user base and diverse interaction and communication tools. Indeed, studies that implemented participatory design through social media have received positive feedback. However, most of the studies in this field focus on specific groups of designers or projects; there has been lack of work on a system that allows designers to collaborate with users on any project at any time. Therefore, the aim of this study is to define the design criteria for a social media platform model that enables collaboration between designers and users. In this process, the researcher applied design-based research methods to create a roadmap. Within this scope, following the completion of a literature review and a survey with 269 designers, a prototype of a social media platform model was created. Through this prototype, data was collected separately from designers and users via think-aloud and interview methods during user tests, and content analysis was conducted. Based on the obtained codes and themes, prototypes were developed, and design criteria for a mobile application capable of facilitating participatory design through social media were established. Recommendations for future studies were also provided.daha sonra doldurulacaktır