Gitar eğitiminde kullanılan 12 küçük etüt kitabının incelenmesi
Review of 12 small etudes used in guitar education
  1. Tez No: 906321
  2. Yazar: NİHAT AYDOĞDU
  3. Danışmanlar: DOÇ. MEBRURE AYÇA ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışmanın amacı,12 Küçük Etüt Metodu'nun içerdiği hedef ve hedef davranışların analiz edilmesidir. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden doküman incelemesi ve içerik analizi yöntemleri kullanılmıştır. 12 Küçük Etüt Metot kitabında yer alan toplam 12 etüt, hedef ve hedef davranışlar açısından altı kategoride incelenmiş ve öğrenci kazanımları bağlamında analiz edilmiştir. Kitapta belirlenen 12 etüt, sağ ve sol el çalışma teknikleri ve süslemeler gibi teknik açıdan belirlenen davranışlar tek tek incelenmiş, analiz edilmiş ve hedef davranışlara yönelik sınıflandırmalar yapılarak ortaya çıkan sonuçlar yorumlanmıştır. Araştırmanın amacı12 Küçük Etüt Klasik Metodu'nda yer alan etütlerin öğrencilere sunulması gereken teknik katkılarını tespit etmek ve öğrencilerin bu yönde bilinçli olarak çalışmalarını sağlamak amacıyla, kitapta yer alan etüt tekniklerinin analizini yapmaktır. Araştırmanın önemi, klasik gitar eğitimcileri ve klasik gitara yeni başlayan öğrenciler için bu metodun kullanılabilirlik durumunu belirlemek, öğrenciye hedef ve hedef davranışları kazandırma yönünden incelemek ve bu hedefler doğrultusunda öğrencinin bilinçli bir şekilde çalışmasını sağlamaktır. Araştırmada ulaşılan sonuçlar şu şekildedir: 12 Küçük Etüt Metodu adlı kitabın içerdiği hedef davranışlar açısından, klasik gitar eğitimi sürecinde kullanılmakta olan başlangıç düzeyi öğrencisi için kazandırılması beklenen hedef davranışlarla büyük ölçüde örtüştüğü görülmektedir. Kitapta bulunan etütlerin bağ ve senkop çalışmaları, sağ el parmak teknikleri, sol el bare tekniği, tonalitelerin kavratılması, süsleme, müzikalite, nüans, sağ elde akor kullanımı, staccato çalışmaları, akorlarda parmak numaralarının kullanımı, çapraz geçişlerin ve akor çevrimlerinin kullanımının hedef davranışlarının öğrenciye kazandırılmasında yeterli olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyze the objectives and behavioral targets presented in the 12 Minor Studies Method. Qualitative research methods such as document analysis and content analysis were employed in this research. A total of 12 studies in the 12 Minor Studies Method book were examined and analyzed across six categories in terms of objectives and behavioral targets, within the context of student achievements. The 12 studies identified in the book were individually examined and analyzed in terms of technical behaviors such as right and left-hand techniques, embellishments, and others. Results were classified according to behavioral targets, and conclusions were drawn based on the analysis. The research aims to analyze the study techniques presented in the 12 Minor Studies Classical Method, aiming to identify the technical contributions that should be provided to students and to facilitate students' conscious practice in this direction. The significance of the research lies in determining the applicability of this method for classical guitar educators and beginners, examining its effectiveness in imparting objectives and behavioral targets to students, and ensuring that students practice consciously towards these goals. The findings of the research indicate that, in terms of the behavioral targets contained in the book titled“12 Minor Studies Method,”there is significant alignment with the expected behavioral targets for beginner-level students in classical guitar education. It is concluded that the studies in the book adequately contribute to imparting behavioral targets to students in areas such as string and syncopation studies, right-hand finger techniques, left-hand bar techniques, tonality comprehension, embellishments, musicality, nuances, chord use in the right hand, staccato studies, finger numbers in chords, cross transitions, and chord progressions.