Göç sonrası siyasal ve ekonomik kutuplaşma: Gaziantep kenti örneği
Political and economic polarisation after migration: The case of Gaziantep city
  1. Tez No: 906323
  2. Yazar: MEHMET UĞUR İZİROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATINÇ OLCAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Economics, Political Science, Sociology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Göç Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kent Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu tez, sanayileşme sonrası işçi göçü ve 2011 sonrası Suriye göçünün Gaziantep'teki kentsel kutuplaşma üzerindeki etkilerini incelemektedir. 2000'li yıllardan itibaren Gaziantep'in metropol bir kent haline gelmesi, sosyal, kültürel ve ekonomik alanlarda çeşitli zorluklara yol açmıştır. Bu süreçte, sanayileşme ve işçi göçü demografik değişimlere neden olurken, 2011 sonrası Suriye göçü bu kutuplaşmayı daha da derinleştirmiştir. Wallerstein'ın merkez-çevre teorisi çerçevesinde Gaziantep, ulusal ve uluslararası düzeyde önemli bir merkez haline gelirken, yerli halkın ve göçmenlerin mekânsal ayrışması belirginleşmiştir. Bu tez, kentsel alanlardaki ekonomik ve toplumsal kutuplaşmanın, sosyal dayanışma ve toplumsal uyum üzerindeki etkilerini analiz etmektedir. Ayrıca, entegrasyon çabalarının yetersizliği ve bu çabaların güçlendirilmesi gerekliliği vurgulanmaktadır. Sonuç olarak, kentsel kutuplaşmanın önlenmesi ve sosyal bütünlüğün sağlanması için sosyal politikaların ve entegrasyon stratejilerinin geliştirilmesi önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the impact of post-industrial labor migration and Syrian migration after 2011 on urban polarization in Gaziantep. Since the 2000s, Gaziantep's transformation into a metropolitan city has brought various social, cultural, and economic challenges. During this process, industrialization and labor migration led to demographic changes, while the Syrian migration post-2011 further exacerbated this polarization. Within the framework of Wallerstein's world-systems theory, Gaziantep has emerged as a significant center on both national and international levels, with pronounced spatial separation between locals and migrants. This thesis analyzes the effects of economic and social polarization in urban areas on social cohesion and integration. It also highlights the inadequacies of integration efforts and the need for strengthening these efforts. In conclusion, the development of social policies and integration strategies is crucial for preventing urban polarization and ensuring social cohesion.