Soya fasulyesinde (Glycine max L.) tuz stresi ve kalsiyumun iyon birikimine etkisi
The Effect of salt stress and calcium on ion accumulation in soybean (Glycine max L.)
  1. Tez No: 90633
  2. Yazar: AYDEM ÇAĞLAYAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERGÜL ÇETİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
ÖZET Soya Fasulyesinde {Glycine max L.) Tuz Stresi ve Kalsiyumun İyon Birikimine Etkisi Bu araştırmada, Glycine max A-3935 kültüründe tuz (NaCl) toleransı incelenmiş ve tuz toleransının yetişme ortamına kalsiyum ilavesiyle arttığı saptanmıştır. Su kültürlerinde yapılan deneyin birinci bölümünde, altı farklı NaCl konsantrasyonu (0, 20,40, 60, 80, 100 mM NaCl) uygulandı. İkinci bölümünde ise A-3935 in tolerans sının kuru ağırlığa göre yaklaşık 60 mM NaCl konsantrasyonu olarak saptandığı için bu konsantrasyondan başlayarak NaCl lü yetişme ortamına iki farklı kalsiyum konsantrasyonu (60+6, 80+6, 100+6, 60+9, 80+9, 100+9 mM NaCl+Ca) ilave edildi. Kök, gövde boy uzunlukları ve vegetatif bitki organlarının (kök, gövde, yaprak) taze - kuru madde verimleri ölçüldü. Ayrıca klorofil miktarı tayin edildi ve bitkinin farklı organlarında Na+, K+, Ca+2, Mg+2 iyonlarının birikimi atomik absorbsiyon spektrofotometre (AAS) ile ölçüldü. Artan NaCl konsantrasyonu uygulanan bitkilerde ortaya çıkan toksik belirtiler uygulama süresi ilerledikçe artış göstermiştir. Bu toksik belirtiler yetişme ortamına kalsiyum ilavesi ile azalmıştır. Yetişme ortamında artan NaCl konsantrasyonu kök uzunluğunu teşvik ederken gövde uzunluğuna, taze - kuru madde verimine ve klorofil içeriğine ket vurmuştur. İlave kalsiyum ise gövde uzunluğu ve taze - kuru madde veriminde oluşan indirgenmenin azalmasına sebep olmuştur. Yetişme ortamında artan NaCl konsantrasyonuna paralel olarak kök, gövde ve yapraklarda Na+ iyon birikimi artarken Ca+2,Mg+2 ve K+ iyonlarının birikimi azalma göstermiştir. Bitkinin farklı organları üzerine NaCl+Ca konsantrasyonlarının etkisi aşağıdaki gibidir: Köklerde Na+ birikimi azalırken Ca+2 birikimi artmakta, K+ ve Mg+2 iyonlarının birikimindeki indirgenme azalmaktadır. Gövdelerde Na+ birikimi azalırken, Ca+2,K+,Mg+2 iyonlarının birikimindeki indirgenmenin azaldığı bulunmuştur. Yaprakta Na+ azalırken, K+,Ca+2 ve Mg+2 birikiminin arttığı saptanmıştır. DC
Özet (Çeviri)
SUMMARY The Effect of Salt Stress and Calcium on Ion Accumulation in Soybean (Glycine max L.) In this investigation, salt (NaCl) tolerance in Glycine max A-3935 culture has been observed, and with addition of calcium to the culture medium has been detected that increases the salt tolerance in these plants. In the first phase of the experiment carried out in water cultures, six different concentrations of NaCl (0,20,40,60,80,100 mM NaCl) were applied. In the second phase, however, two different calcium concentrations (60+6, 80+6, 100+6, 60+9, 80+9, 100+9 mM NaCl+Ca) were added since the tolerance limit of Glycine max in the first phase proved to be around 60 mM NaCl. The length of roots and stems and the weight of vegetative organs (root, stem, leaf) were measured both in fresh and dry state. Furthermore, chlorophyll amounts were determined and accumulation of Na+, K+, Ca+2, Mg+2 ions in each organ of the plant were measured by using atomic absorption spectrophotometer (AAS). Toxic symptoms observed in those plants that were given increasing NaCl concentrations increased as the experiment progressed. These toxic symptoms was reduced with the addition of calcium to the culture medium. The increase of NaCl concentration in the culture medium caused the roots to lengthen but hindered the stem length and the chlorophyll concent as well as the fresh- dry weight. Additional calcium, however, reduced the stem length and the decrease occurring in the fresh- dry weight. Along with the increased NaCl concentration in the culture medium, Na+ ion accumulation in the roots, stems and leaves increased while that of Ca+2, Mg+2 and K+ ions decreased. The effect of NaCl+Ca concentrations on various organs of the plant was as follows: In the roots, Na+ ion accumulation decreased while that of Ca+2 ion X wtSmmmm luwszt